Investiční rizika pohledem dlouhodobého investora

autor: | 11. března 2018

 

Základním důvodem pro růst akciových trhů je to, že společnosti generují zisky. Tyto zisky z části vyplatí akcionářům jako dividendu a část investují zpátky do svého podnikání. Právě tato hodnota reinvestovaných zisků zvyšuje v čase hodnotu daných společností a jejich akcií. Nenechte se zmýlit tím, že někdy trhy rostou rychlejším tempem než zisky společností a jindy zase klesají rychleji než zisky společností. Tyto anomálie, způsobuje nejčastěji davové šílenství investorů, kteří někdy extrémně tlačí poptávku a tím i cenu akcií nahoru a jindy zase panicky prodávají vše co mají v portfoliu, aniž by nad tím více přemýšleli. Tyto pohyby jsou často označovány jako volatilita (=výkyvy na trhu směrem nahoru a dolů). Je dobré si uvědomit, že každá zvýšená volatilita, dříve nebo později odezní a trhy se vrátí zpět na svou rovnovážnou hodnotu, proto by dlouhodobého investora neměla vůbec zajímat ani vzrušovat. Prostě by jí měl přijmout jako přirozenou součást investičního procesu a nebojovat s ní.

 

Akcie vs. nemovitosti

Je zajímavé srovnat si investici do akcií například s nákupem investičního bytu. Byt koupíte, provedete základní úpravy nutné k tomu, abyste ho mohli pronajmout a pak sledujete hlavně průběžné příjmy a výdaje, které Váš byt generuje. Nesledujete každý den několikrát, jaká je aktuální tržní cena Vašeho bytu, možná i proto že Vám tuto informaci nikdo nevnucuje. Finanční trhy Vám ale informaci o aktuální ceně Vaší akcie nabízí a burzovní makléři Vás často zásobují zaručenými finančními tipy na žhavé akcie a motivují Vás k častým prodejům a nákupům. Sami si odpovězte na otázku, co je jejich motivací. U akcií můžete stejně jako u bytu sledovat průběžné finanční toky jako náklady společnosti, zisky, vyplácené dividendy, zadluženost a mnoho dalšího. Tyto informace, které najdete v pravidelných výkazech společnosti Vám o její současné a budoucí hodnotě řeknou mnohem více než aktuální cena její akcie na burze. 
 

Definice rizika

To hlavní, skutečně dominantní riziko, je pravděpodobnost trvalé ztráty vložené investice. Tak si definujeme riziko my v Cimpel & partneři a stejně tak ho definují investoři, které obdivuji a kteří něco dokázali.
Co je to trvalá ztráta? Důležité je slovo trvalá. Nejlépe bude ukázat trvalou ztrátu kapitálu na konkrétních příkladech. Investoři, kteří vlastnili akcie Coca-Cola před krizí v roce 2007, sledovali jak cena akcií při burzovním krachu v roce 2008 klesá postupně z 30 dolarů až na 20 dolarů, tedy o celou jednu třetinu. Nešlo však o trvalou ztrátu, ale pouze o kolísání trhu. Zisk akcií společnosti Coca-Cola byl v roce 2008 prakticky stejný jako o rok dříve a v dalším roce byl již o 16% vyšší. Hodnota společnosti krizí nijak neutrpěla a už během roku 2009 dosáhla znovu ceny téměř 30 dolarů. Dnes jsou na úrovni 44 dolarů. Akcionář, který by v roce 2007 odjel na dva roky prázdnin, by při návratu a pohledu na akcie vůbec netušil, že k nějakému krachu došlo.
Naopak akcionáři, kteří na počátku roku 2008 vlastnili akcie Lehman Brothers, neměli na konci roku nic. Společnost ohlásila bankrot, její hodnota klesla na nulu a akcionáři utrpěli trvalou ztrátu kapitálu. Možnost získat tento kapitál zpět neexistuje. Podobný příklad jsme mohli v ČR pozorovat například na akciích NWR.
Je potřeba rozlišovat mezi trvalou ztrátou kapitálu a přechodným kolísáním trhu . Zatímco trvalá ztráta kapitálu představuje katastrofu, kolísání trhu je spíše zdrojem dobrých příležitostí. Kolísání trhu je běžné.
 

Když trhy klesají investoři plesají

Klíčovým parametrem v míře rizika zůstává vždy cena. Když trhy klesají, většina lidí instinktivně cítí, že riziko narůstá, a když trhy rostou, pak se jim zdá, že riziko klesá. Pro dlouhodobého investora je to však přesně naopak. Když ceny klesají, riziko se snižuje. Vždycky jde totiž o vztah mezi cenou a hodnotou. Krátkodobě na tento vztah působí především psychologie investorů. Nízké ceny znamenají lepší poměr mezi cenou a hodnotou, protože si totéž kupujeme za nižší cenu. Riziko klesá. Nízké ceny jsou přítelem dlouhodobého investora. 
 
 

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

FED jako významný hráč na finančním trhu

Proč právě FED přitahuje takovou pozornost? Objasníme Vám klíčovou roli FEDu pro dlouhodobé investory a jejich investice. Pochopíte, proč byste ho měli brát vážně při svých investičních rozhodnutích.

Investice pro děti „tata banka“

Jako táta dvou dětí často řeším, jak učit své děti pracovat s penězi, aby si jich vážily, ale na druhou stranu se jimi nenechaly pohltit. Všichni...

Přečtěte si také …

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.