Základním důvodem pro růst akciových trhů je to, že společnosti generují zisky. Tyto zisky z části vyplatí akcionářům jako dividendu a část investují zpátky do svého podnikání. Právě tato hodnota reinvestovaných zisků zvyšuje v čase hodnotu daných společností a jejich akcií. Nenechte se zmýlit tím, že někdy trhy rostou rychlejším tempem než zisky společností a jindy zase klesají rychleji než zisky společností. Tyto anomálie, způsobuje nejčastěji davové šílenství investorů, kteří někdy extrémně tlačí poptávku a tím i cenu akcií nahoru a jindy zase panicky prodávají vše co mají v portfoliu, aniž by nad tím více přemýšleli. Tyto pohyby jsou často označovány jako volatilita (=výkyvy na trhu směrem nahoru a dolů). Je dobré si uvědomit, že každá zvýšená volatilita, dříve nebo později odezní a trhy se vrátí zpět na svou rovnovážnou hodnotu, proto by dlouhodobého investora neměla vůbec zajímat ani vzrušovat. Prostě by jí měl přijmout jako přirozenou součást investičního procesu a nebojovat s ní.
Akcie vs. nemovitosti

Je zajímavé srovnat si investici do akcií například s nákupem investičního bytu. Byt koupíte, provedete základní úpravy nutné k tomu, abyste ho mohli pronajmout a pak sledujete hlavně průběžné příjmy a výdaje, které Váš byt generuje. Nesledujete každý den několikrát, jaká je aktuální tržní cena Vašeho bytu, možná i proto že Vám tuto informaci nikdo nevnucuje. Finanční trhy Vám ale informaci o aktuální ceně Vaší akcie nabízí a burzovní makléři Vás často zásobují zaručenými finančními tipy na žhavé akcie a motivují Vás k častým prodejům a nákupům. Sami si odpovězte na otázku, co je jejich motivací. U akcií můžete stejně jako u bytu sledovat průběžné finanční toky jako náklady společnosti, zisky, vyplácené dividendy, zadluženost a mnoho dalšího.
Tyto informace, které najdete v pravidelných výkazech společnosti Vám o její současné a budoucí hodnotě řeknou mnohem více než aktuální cena její akcie na burze.
Definice rizika
To hlavní, skutečně dominantní riziko, je pravděpodobnost trvalé ztráty vložené investice. Tak si definujeme riziko my v Cimpel & partneři a stejně tak ho definují investoři, které obdivuji a kteří něco dokázali.
Co je to trvalá ztráta? Důležité je slovo trvalá. Nejlépe bude ukázat trvalou ztrátu kapitálu na konkrétních příkladech. Investoři, kteří vlastnili akcie Coca-Cola před krizí v roce 2007, sledovali jak cena akcií při burzovním krachu v roce 2008 klesá postupně z 30 dolarů až na 20 dolarů, tedy o celou jednu třetinu. Nešlo však o trvalou ztrátu, ale pouze o kolísání trhu. Zisk akcií společnosti Coca-Cola byl v roce 2008 prakticky stejný jako o rok dříve a v dalším roce byl již o 16% vyšší. Hodnota společnosti krizí nijak neutrpěla a už během roku 2009 dosáhla znovu ceny téměř 30 dolarů. Dnes jsou na úrovni 44 dolarů. Akcionář, který by v roce 2007 odjel na dva roky prázdnin, by při návratu a pohledu na akcie vůbec netušil, že k nějakému krachu došlo.
Naopak akcionáři, kteří na počátku roku 2008 vlastnili akcie Lehman Brothers, neměli na konci roku nic. Společnost ohlásila bankrot, její hodnota klesla na nulu a akcionáři utrpěli trvalou ztrátu kapitálu. Možnost získat tento kapitál zpět neexistuje. Podobný příklad jsme mohli v ČR pozorovat například na akciích NWR.
Je potřeba rozlišovat mezi trvalou ztrátou kapitálu a přechodným kolísáním trhu . Zatímco trvalá ztráta kapitálu představuje katastrofu, kolísání trhu je spíše zdrojem dobrých příležitostí. Kolísání trhu je běžné.
Když trhy klesají investoři plesají

Klíčovým parametrem v míře rizika zůstává vždy cena. Když trhy klesají, většina lidí instinktivně cítí, že riziko narůstá, a když trhy rostou, pak se jim zdá, že riziko klesá. Pro dlouhodobého investora je to však přesně naopak. Když ceny klesají, riziko se snižuje. Vždycky jde totiž o vztah mezi cenou a hodnotou. Krátkodobě na tento vztah působí především psychologie investorů. Nízké ceny znamenají lepší poměr mezi cenou a hodnotou, protože si totéž kupujeme za nižší cenu. Riziko klesá.
Nízké ceny jsou přítelem dlouhodobého investora.