Investiční rizika pohledem dlouhodobého investora

autor: | 11. března 2018

 

Základním důvodem pro růst akciových trhů je to, že společnosti generují zisky. Tyto zisky z části vyplatí akcionářům jako dividendu a část investují zpátky do svého podnikání. Právě tato hodnota reinvestovaných zisků zvyšuje v čase hodnotu daných společností a jejich akcií. Nenechte se zmýlit tím, že někdy trhy rostou rychlejším tempem než zisky společností a jindy zase klesají rychleji než zisky společností. Tyto anomálie, způsobuje nejčastěji davové šílenství investorů, kteří někdy extrémně tlačí poptávku a tím i cenu akcií nahoru a jindy zase panicky prodávají vše co mají v portfoliu, aniž by nad tím více přemýšleli. Tyto pohyby jsou často označovány jako volatilita (=výkyvy na trhu směrem nahoru a dolů). Je dobré si uvědomit, že každá zvýšená volatilita, dříve nebo později odezní a trhy se vrátí zpět na svou rovnovážnou hodnotu, proto by dlouhodobého investora neměla vůbec zajímat ani vzrušovat. Prostě by jí měl přijmout jako přirozenou součást investičního procesu a nebojovat s ní.

 

Akcie vs. nemovitosti

Je zajímavé srovnat si investici do akcií například s nákupem investičního bytu. Byt koupíte, provedete základní úpravy nutné k tomu, abyste ho mohli pronajmout a pak sledujete hlavně průběžné příjmy a výdaje, které Váš byt generuje. Nesledujete každý den několikrát, jaká je aktuální tržní cena Vašeho bytu, možná i proto že Vám tuto informaci nikdo nevnucuje. Finanční trhy Vám ale informaci o aktuální ceně Vaší akcie nabízí a burzovní makléři Vás často zásobují zaručenými finančními tipy na žhavé akcie a motivují Vás k častým prodejům a nákupům. Sami si odpovězte na otázku, co je jejich motivací. U akcií můžete stejně jako u bytu sledovat průběžné finanční toky jako náklady společnosti, zisky, vyplácené dividendy, zadluženost a mnoho dalšího. Tyto informace, které najdete v pravidelných výkazech společnosti Vám o její současné a budoucí hodnotě řeknou mnohem více než aktuální cena její akcie na burze. 
 

Definice rizika

To hlavní, skutečně dominantní riziko, je pravděpodobnost trvalé ztráty vložené investice. Tak si definujeme riziko my v Cimpel & partneři a stejně tak ho definují investoři, které obdivuji a kteří něco dokázali.
Co je to trvalá ztráta? Důležité je slovo trvalá. Nejlépe bude ukázat trvalou ztrátu kapitálu na konkrétních příkladech. Investoři, kteří vlastnili akcie Coca-Cola před krizí v roce 2007, sledovali jak cena akcií při burzovním krachu v roce 2008 klesá postupně z 30 dolarů až na 20 dolarů, tedy o celou jednu třetinu. Nešlo však o trvalou ztrátu, ale pouze o kolísání trhu. Zisk akcií společnosti Coca-Cola byl v roce 2008 prakticky stejný jako o rok dříve a v dalším roce byl již o 16% vyšší. Hodnota společnosti krizí nijak neutrpěla a už během roku 2009 dosáhla znovu ceny téměř 30 dolarů. Dnes jsou na úrovni 44 dolarů. Akcionář, který by v roce 2007 odjel na dva roky prázdnin, by při návratu a pohledu na akcie vůbec netušil, že k nějakému krachu došlo.
Naopak akcionáři, kteří na počátku roku 2008 vlastnili akcie Lehman Brothers, neměli na konci roku nic. Společnost ohlásila bankrot, její hodnota klesla na nulu a akcionáři utrpěli trvalou ztrátu kapitálu. Možnost získat tento kapitál zpět neexistuje. Podobný příklad jsme mohli v ČR pozorovat například na akciích NWR.
Je potřeba rozlišovat mezi trvalou ztrátou kapitálu a přechodným kolísáním trhu . Zatímco trvalá ztráta kapitálu představuje katastrofu, kolísání trhu je spíše zdrojem dobrých příležitostí. Kolísání trhu je běžné.
 

Když trhy klesají investoři plesají

Klíčovým parametrem v míře rizika zůstává vždy cena. Když trhy klesají, většina lidí instinktivně cítí, že riziko narůstá, a když trhy rostou, pak se jim zdá, že riziko klesá. Pro dlouhodobého investora je to však přesně naopak. Když ceny klesají, riziko se snižuje. Vždycky jde totiž o vztah mezi cenou a hodnotou. Krátkodobě na tento vztah působí především psychologie investorů. Nízké ceny znamenají lepší poměr mezi cenou a hodnotou, protože si totéž kupujeme za nižší cenu. Riziko klesá. Nízké ceny jsou přítelem dlouhodobého investora. 
 
 

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Bitcoin v portfoliu dlouhodobého investora

V lednu došlo na poli kryptoměn k zásadnímu milníku. Po mnoha letech schválila americká Komise pro cenné papíry prvních 14 ETF fondů, které budou...

Přečtěte si také …

Investice

Kde jsou Vaše peníze v bezpečí?

Loď v přístavu je v bezpečí. To ale není to, proč jsou lodě stavěné...Admirál Grace Hopper S penězi je to úplně stejné. Mnoho lidí má pocit, že...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.