Jak investovat v roce 2024

Jak investovat v roce 2024

autor: | 14. prosince 2023

S blížícím se koncem roku si většina investorů pokládá otázku: Jak investovat v roce 2024? Je to celkem logická úvaha, která vychází z naší snahy rekapitulovat uplynulé období a na základě jeho výsledků plánovat období následující.

Stejně to přeci děláme i se svým fyzickým stavem. Při hodnocení své povánoční váhy se díváme na následující rok s optimismem v očích a dáváme si řadu předsevzetí o tom, jak budeme v dalším roce cvičit, více se hýbat, dobře spát a zdravě jíst. Většina těchto předsevzetí skončí za pár dní v naprostém zapomnění. Na konci roku se pak trýzníme pohledem na váhu a dáváme si další předsevzetí, která už OPRAVDU myslíme vážně! :-D

Ani já to nemám jinak. Na konci loňského roku jsem si řekl, že bych chtěl shodit pár kilo. Dnes se uklidňuji tím, že jsem sice nic neshodil, ale alespoň nic nepřibral. Jenže to je jen falešné balamucení sebe sama, abych měl pocit, že jsem ten rok zbytečně neztratil.

Proč předsevzetí nefungují?

Hlavní problém, proč předsevzetí nefungují, vidím v jejich krátkozrakosti. Díváme se na uplynulých 12 měsíců a přemýšlíme o příštích 12 měsících. Je to sice lepší, než neudělat nic, ale v horizontu celého života je to strašně málo. Práce s vlastním zdravotním a fyzickým stavem je úkol na celý život, ne na jeden rok. Když si řekneme, jaký je náš ideální fyzický a zdravotní stav, ke kterému chceme dospět, může být příštích 12 měsíců pouze prvním krokem na této celoživotní cestě. Když bude krátkodobý cíl součástí něčeho většího, bude nám náhle dávat daleko větší smysl a i naše motivace k jeho plnění bude daleko vyšší.

Předsevzetí ve světě investic

I na investice je třeba nahlížet dlouhodobým pohledem, abyste minimalizovali rizika a dosáhli stabilního výkonu. Pokud budete své cíle a svou dlouhodobou strategii zcela ignorovat, může to vést k impulzivním rozhodnutím založeným na krátkodobých trendech, což může mít nepříznivý dopad na vaše investice. S našimi klienty vždy začínáme tím, že si stanovíme jejich dlouhodobé cíle a tomu přizpůsobíme investiční strategii, kterou se řídíme. Tím se minimalizuje vliv krátkodobých výkyvů na celkový výkon portfolia a přispívá to k dosažení stabilnějších a udržitelnějších výsledků.

9 pravidel pro správnou investiční strategii aneb jak investovat v roce 2024

 1. Definujte své cíle
  Stanovte si jasné a měřitelné finanční cíle pro své investice v dlouhodobém horizontu. Zvažte například plánovaný důchod, nákup nemovitosti nebo vzdělání dětí.
 2. Stanovte si investiční horizont
  Určete si, jak dlouho plánujete investovat. Dlouhodobý pohled vám umožní lépe zvládnout krátkodobé výkyvy na trhu.
 3. Rozložte riziko
  Diverzifikujte své portfolio tak, aby obsahovalo různé typy aktiv, což vám pomůže minimalizovat riziko spojené s jednotlivými investicemi.
 4. Pravidelně vyhodnocujte
  Periodicky posuzujte výkon svého portfolia a přizpůsobujte ho aktuálním podmínkám na trhu.
 5. Rebalancujte
  Rebalancujte pravidelně své portfolio, aby stále odpovídalo vašim cílům a investiční strategii.
 6. Nenechte se ovlivnit emocemi
  Ignorujte krátkodobé tržní výkyvy a nedovolte, aby vaše rozhodnutí byla ovlivněna momentálním sentimentem na trhu. Držte se své dlouhodobé strategie!
 7. Naplánujte si krizový fond
  Mějte dostatečnou hotovostní rezervu pro případ nečekaných výdajů nebo nepředvídatelných situací, abyste nemuseli prodávat investice za nevýhodných podmínek.
 8. Učte se neustále
  Investiční prostředí se mění, a proto je důležité se neustále vzdělávat. Sledujte novinky v oblasti financí a investic, přizpůsobujte své znalosti novým podmínkám.
 9. Zkoumejte investiční příležitosti
  Buďte otevřeni novým investičním možnostem, ale vždy je pečlivě zkoumejte a analyzujte. Držte se své strategie a cílů.

Nezapomeňte se také bavit

Život není jen o rozpočtové zodpovědnosti a plnění dlouhodobých cílů. Je třeba myslet i na to, že žijeme právě TEĎ a naše přítomnost je jediné, co můžeme skutečně ovlivnit. Nebuďte tedy asketičtí a neodpírejte si příliš z možnosti prožít svůj současný život naplno. Myslete při tvorbě rozpočtu vždy i na svůj „fond zábavy“. Vyčleňte si určitý objem prostředků a investujte je do věcí a zážitků, které vám a vašim nejbližším udělají radost hned.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

FED jako významný hráč na finančním trhu

Proč právě FED přitahuje takovou pozornost? Objasníme Vám klíčovou roli FEDu pro dlouhodobé investory a jejich investice. Pochopíte, proč byste ho měli brát vážně při svých investičních rozhodnutích.

Investice pro děti „tata banka“

Jako táta dvou dětí často řeším, jak učit své děti pracovat s penězi, aby si jich vážily, ale na druhou stranu se jimi nenechaly pohltit. Všichni...

Přečtěte si také …

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investice

Kde jsou Vaše peníze v bezpečí?

Loď v přístavu je v bezpečí. To ale není to, proč jsou lodě stavěné...Admirál Grace Hopper S penězi je to úplně stejné. Mnoho lidí má pocit, že...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.