Jak dnes koupit nemovitost s výnosem z nájmu přes 7% p.a.

autor: | 5. října 2017

Nemovitosti vždy byly součástí majetku bohatých lidí. Židovská trojnožka nemovitostem přiřazovala 30% podílu v majetku a podobnou úroveň dnes drží i velká část bohatých investorů.
Nemovitost má své nesporné výhody, pro které do rentiérského portfolia patří.
  1. Většinou nese pravidelný pasivní příjem v podobě nájemného.
  2. Cena nemovitostí není tak volatilní jako například akcie a díky pravidelnému příjmu v podobě nájmů je investor vůči jejím pohybům více odolný.
  3. Při nákupu nemovitosti na pronájem automaticky počítáte s dlouhodobým investičním horizontem, který se také daří většinou dodržet.
  4. Nemovitost si můžete pojistit proti velké řadě rizik.
  5. Nespornou výhodou je i možnost využít svou investici v případě nutnosti i pro potřeby vlastního bydlení.
  6. Možnost využít pákového efektu s pomocí hypotéky.
Samozřejmě lze také říct, že nejen výhody přináší investice do nemovitostí. Oproti investici například do akcií nebo dluhopisů, přináší nemovitost řadu rizik a povinností, které je třeba před jejich nákupem velmi dobře zvážit. Vyjmenujme si některé z nich.
  1. Nejedná se většinou o pasivní příjem, jak řada knížek a kurzů dnes tvrdí. Musíte počítat s tím, že se jedná spíše o podnikání a ne o běžnou investici. Musíte se starat o nájemníky, byt jako takový a plnit veškeré zákonné podmínky od revizí plynových kotlů po pravidelné vyúčtování vybraných záloh.
  2. Nemovitost musíte udržovat. Je třeba počítat, že nemovitosti časem stárnou a je třeba do nich část zisku investovat zpět.
  3. Oproti jiným aktivům je také třeba počítat s nižší likviditou. Akcie prodáte většinou jedním kliknutím, ale prodej nemovitosti Vám zabere podstatně více času.
Nemovitosti tedy stejně jako všechna další aktiva mají své plusy i mínusy a je třeba zvážit obě strany, než je do portfolia zapojíte. V praxi se setkávám často s případy, kdy mají klienti v nemovitostech téměř veškeré své investice a nebo naopak tam nemají žádné. Z pohledu diverzifikace rizik se mi nezdá ani jedna z těchto variant správná a snažíme se klienta postupně dovést k větší diverzifikaci a doplnit jeho portfolio tak, aby v něm svou roli hrály nejen nemovitosti ale i kapitálové investice a naopak.

Pokud jste se rozhodli, že ve Vašem portfoliu nemovitosti chybí a chcete je do něj doplnit, tak přijde další otázka: “Kde hledat nemovitost s nějakým smysluplným výnosem z nájmu?”

Příklad:

Byt č.1
Kupní cena: 3mil Kč
Zisk z pronájmu (po odečtení fondu oprav a služeb): 9.000/měs
Roční zisk z pronájmu – počítáme jen nájem za 10 měsíců (zbylé 2 měsíce jsou rezerva na výpadek nájemníka, opravy, provize RK apod.): 90.000/3mil = 3% p.a.

Byt č.2
Kupní cena 350.000 Kč
Zisk z pronájmu (po odečtení fondu oprav a služeb): 4.000/měs
Roční zisk z pronájmu – počítáme jen nájem za 10 měsíců (zbylé 2 měsíce jsou rezerva na výpadek nájemníka, opravy, provize RK apod.): 40.000/350.000 = 11,4% p.a.

Byt č.1
můžeme nají celkem běžně ve větších krajských městech nebo v Praze. Byt č.2 budete muset hledat v odlehlejších lokalitách menších měst a městeček. Konkrétně byt č.2 je jeden z bytů, který spravujeme pro našeho klienta v severních Čechách – konkrétně v Chomutově.

Byt č.2 vypadá samozřejmě lákavěji než byt č.1, je ale třeba vzít v potaz, že správa takové nemovitosti se řídí jinými pravidly než pronájem bytu č.1.
Budete mít jiné nájemníky, byt spotřebuje mnohem více času a i riziko výpadku nájemného je samozřejmě podstatně vyšší než u běžného nájemního bytu.

Když investujeme s našimi klienty do nemovitostí, vždy se jedná o komplexní řešení jejich finančního plánu. Tzn. v jejich portfoliu nejsou jen nemovitosti ale i kapitálové investice. A samotná nemovitostní část je diverzifikovaná tak, aby kombinovala investice do nemovitostí standardních i těch dynamických jako byl byt č.2. Navíc pro takovou správu máme v každé lokalitě své ověřené správce, kteří se v místě vyznají a pomáhají nám vybrat vhodné byty k nákupu, ty pak kvalitně obsadit a zajistit pravidelné inkaso nájemného.

Pár rad na závěr:

  1. Vždy se snažte nad investicí do nemovitostí uvažovat jako nad jednou ze součástí Vašeho celkového portfolia a pokud je to možné, tak nesázejte vše na jednu kartu. Raději kupte více levnějších bytů než jeden drahý – riziko výpadku celého příjmu se Vám tak podstatně sníží.
  2. Pokud chcete do nemovitostí pouze investovat a ne v nich podnikat, najděte si správce, který se postará o jejich běžný chod. Potkávám často lidi, kteří chtěli koupit více nemovitostí, ale nakonec po nákupu prvního bytu, a potom co zjistí kolik s tím bylo starostí, už další nechtějí. My například zajišťujeme nákup a správu nemovitostí na klíč. Tzn. že s klientem nadefinujeme co hledá a co od toho čeká a o vše ostatní se pak již staráme dál my. Klient již jen z pravidelného reportingu sleduje průběh nákupů a následné toky z nájmů. Samozřejmě taková služba něco stojí, ale bez ní mnoho investorů uvízne v nemovitostní pasti.
  3. Nezapomeňte, že při výběru vhodné nemovitosti, jsou klíčové tři věci: Lokalita, lokalita a lokalita. Byt můžete zrekonstruovat, dům se může zateplit, ale nelze ho přestěhovat.
  4. Pokud se Vám nechce zabývat se správou nemovitostí a nechcete na takovou správu využívat správce, můžete ještě využít některého z nemovitostních nebo realitních fondů, které investují do českých a globálních nemovitostí. Výnos bude v delším měřítku samozřejmě nižší než u vhodně poskládaného vlastního portfolia, ale bude rozhodně pasivní a bez práce.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Čerpání renty a pravidlo 4 % podle Trinity study

Cílem investičního snažení většiny investorů bývá dosažení majetku umožňujícího čerpání komfortní nekonečné renty, která jim zajistí financování veškerých životních potřeb. Proto pro Vás dnes mám článek od našeho hlavního analytika Dana Majstoroviće, ve kterém Vám chceme ukázat, jak se na čerpání renty dívat a jak ho správně plánovat.

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.