Klíč k úspěchu a ke štěstí

autor: | 20. ledna 2021

Investiční podcast: Cesta rentiéra · Klíč k úspěchu a ke štěstí

Dnes bych s vámi rád sdílel jednu zpětnou vazbu, která mi přišla od Petra, pravidelného čtenáře našeho blogu a posluchače podcastu. Petr mi v ní mluví z duše, protože krásně popsal myšlenku toho, na čem skutečně v životě záleží. Klíč k úspěchu totiž podle mě leží v jednoduchosti a schopnosti užít si naplno přítomnost, aniž bych přitom vykrádal svou budoucnost.

Věřím, že Petrova situace a pohled na život mohou být blízké i vám. Tady je mail, který mi od něj přišel:

Dobrý den, Jiří,

děkuji za pěkný podcast (5 pravd o penězích, co mě naučili rentiéři). Odebírám Vaše novinky už nějakou dobu a přestože nesplňuji podmínky pro spolupráci, čerpám z Vašich textů a podcastů inspiraci a cenné rady.

Třeba jsem neuvažoval o ETF, chtěl jsem napřímo investovat do akcií v USA. Momentálně jedu české akcie přes Fio a zaměřuji se na dividendové tituly mimo bankovní sektor. Postupně nakupuji od roku 2015 v relativně malých částkách. Ale podařilo se mi vybudovat portfolio zhruba 350 tisíc Kč a k tomu mám dva nájemní byty.

Ročně si tedy přijdu na hezkých 80 až 100 tisíc Kč na nájmech a dividendách. Řešil jsem dosud vnitřní dilema, že jsem všechny vydělané peníze neinvestoval zpět, ale občas jsem si za ně také něco pořídil. Po dvojím poslechu Vašeho posledního podcastu jsem si ale uvědomil, že je to vlastně správně. Z úvěrů mám jen hypotéku s úrokem 2,99 % p.a., nežijeme si nad poměry, máme dvě malé děti, které nám dávají někdy docela zabrat, jsem na full time v práci a žena na mateřské. V naší situaci se mi daří odkládat na investice okolo 6.000,- měsíčně plus ještě něco pro děti na spoření. A tedy občas si udělat radost nebo si splnit nějaký sen hned a nečekat, to rezonovalo s mým přístupem. Píšu otevřeně, kdybyste to chtěl někam použít, budu jen rád.

V lednu 2019 jsem si koupil starší VW Transportér T4, který jsem postupně upravil na kempování. S dcerou jsme jej využili jak pro jednodenní výlety, tak i na přespání letos v létě, když byl ten zatracený Covid. Udělali jsme pár menších výletů tady po západních Čechách a bylo to přesně ono, co jsme oba potřebovali. Manželka byla doma s malým synem a babičkou, měla tedy full servis a my měli full dovolenou. Doufám, že to letos zopakujeme. Proč to píšu. Protože mi moje investice dovolily v roce 2019 koupit auto, předělat jej pro naše účely a splnit si sen o cestování tímto druhem auta. Věřím a doufám, že 2021 budeme pokračovat podobným způsobem.

A jak jste mluvil o zdravotním stavu, sice je mi 39 a pracuji na plný úvazek, nicméně moje diagnóza mi může kdykoliv skočit do cesty a překopat všechno. To je ten hlavní důvod, proč jsem začal budovat rentu, abych byl připraven, že nebudu schopen třeba v 50 pracovat. V současnosti vidím, že nebude snadné vytvořit tolik bohatství, abych měl třeba 30 nebo 50 tisíc měsíčně na rentu, ale každá koruna k dobru se počítá. A plnění snů nemohu odkládat na někdy, protože v důchodu už tady taky nemusím být.

Jsem Petrovi i dalším, kteří mi své příběhy a zpětné vazby píší, velmi vděčný, protože dávají naší práci smysl. Uvědomujeme si, že nejsme schopní naše služby poskytnout všem a tvorba podcastu, článků, knížek a webinářů  je způsob, jak se snažíme sdílet naše know-how se všemi bez ohledu na velikost investice. Není totiž důležité, jestli máte 500 tisíc Kč nebo 5 milionů Kč, v obou případech se jedná o vaše životní úspory a zaslouží si stejný přístup a péči. Jen u té nižší částky by se naše osobní práce nemohla objektivně zaplatit, a proto přicházíme s nástroji, které vám mají pomoci se o své investice efektivně postarat jen s naší malou pomocí. K tomu slouží například náš Praktický návod jak investovat do ETF fondů a Online kurz Cesta rentiéra.

Mám podobnou zkušenost jako Petr

I my s manželkou jsme měli jednu dobu snahu otočit vše, co šlo, zpět do investic. Hledal jsem svůj klíč k úspěchu, a tak jsme nakoupili řadu nemovitostí a starali se o ně, k tomu jsme se věnovali řadě dalších projektů a firem kolem a do toho ještě dvě děti a starost o vlastní barák. Nakonec jsme vyhodnotili, že vlastně nevíme, proč to děláme :-)

Na důchod nepotřebuji mít stovky milionů. Stačí mi tolik, abych mohl spokojeně žít a nemusel otáčet každou korunu. Když si tohle spočítáte a spadne z vás ten tlak, že musíte být za každou cenu bohatý a úspěšný, jak po vás dnešní společnost očekává, hrozně se vám uleví.

Zjistil jsem, že je pro mě jednodušší investovat pasivně přes ETF fondy, nemuset řešit, jakou akcii mám koupit nebo prodat, a omezit denní agendu se správou vlastních nemovitostí. Část jsme jich tak prodali a nechali si jen několik nejlepších. Jako firma se samozřejmě staráme i o nemovitosti našich investorů. Ale to je pro mě něco jiného, než když musím řešit konkrétní problémy na vlastním bytě a pořád dokola jen vyjednávat s bankou, na co mi ještě půjčí, jen proto, abych toho měl více a více. 

Kde leží klíč k úspěchu a šťastnému životu?

Mou zkušeností z posledních let je, že v jednoduchosti je krása a jediné, na čem záleží, je dnešní den! Protože ten zítřejší už tu být nemusí. Nemyslím tím, abychom nemysleli na budoucnost a neodkládali si na ni. Jen tím myslím, že nemá smysl dělat to přehnaně a na úkor toho, že si neužiji přítomnost.

Co pro VÁS OSOBNĚ znamená úspěch? Co je váš klíč k úspěchu?

Společnost nám například nablýskanými příspěvky na sociálních sítích a reklamou dává najevo, že úspěšný je ten, kdo je neustále šťastný, je pořád na dovolené, vždy skvěle oblečený a jeho děti jsou úžasně motivované a stále jako ze škatulky. Možná je to pravda a možná budete šťastní, když budete žít takový život. Ale věřte, že má daleko od reality běžných dnů vašich „facebookových přátel“. Také jsem mnoho let takový život žil a výsledkem byla skomírající firma, rozpadající se vztahy kolem mě a děti, které mě znaly jako toho, co jim dává pusu na dobrou noc. Takový život nestojí za nic!

klíč k úspěchu v penězích a kariéře neleží

Co změnilo mou cestu?

Mým impulzem ke změně byl program Mužská cesta, který jsem před lety absolvoval. Bylo to půlroční setkávání se skupinou „chlapů“ organizovaných LOMem – Ligou otevřených mužů. Řada chlapů byla starších než já, byli rozvedení, ale profesně velmi úspěšní. Co však bylo zajímavé – nebyli šťastní! Nechtěl jsem skončit stejně, a tak jsem se rozhodl hledat své štěstí jinde než v laciném pozlátku a líbivých pozicích na své vizitce. A chlapi mě podrželi! Díky jejich podpoře a ochotě sdílet své zkušenosti jsem pochopil, že je i jiná cesta.

A tak jsem v roce 2016 opustil svou firmu, přenechal podíl v ní svému tehdejšímu společníkovi a začal úplně od znovu. Mou hlavní motivací od tehdy až do současnosti bylo VYBUDOVAT SVOBODNOU FIRMU, kde se budou moci spojit moje základní hodnoty Rodina, Otevřenost, Růst, Svoboda a Odbornost v jeden silný proud pomoci nejen našim klientům, ale i široké veřejnosti na jejich cestě k finanční nezávislosti a ke štěstí! A hlavně jsem chtěl sám získat více času a pozornosti pro sebe a svou rodinu, která si to rozhodně zasloužila.

No a vyšlo to! Zábavné na tom všem vlastně je, že ve chvíli, kdy si uvědomíte, že peníze pro vás nejsou cílem, ale pouze prostředkem k naplnění vašeho života a ztratí pro vás na důležitosti, je začnete přitahovat více než kdy dříve.

Mám dnes mnoho klientů, kteří jsou již spokojenými rentiéry, a co u nich vidím? Že peníze nejsou to, co je dělá šťastnými! Šťastnými je dělá to, že mohou trávit čas se svými dětmi a vnoučaty, že ráno vstanou a mají čistou hlavu bez záplavy stresu a starostí a nebo třeba procházka v lese za domem se svým psem. Samozřejmě, že peníze potřebujete, abyste mohli žít život spokojeného rentiéra, ale peníze jsou pouze prostředkem na vaší cestě a nesmí se stát jejím hlavním cílem nebo měřítkem.

A tak bych dnešní, trochu neinvestiční článek, uzavřel otázkou:

Až jednou budete rekapitulovat svůj život, čeho budete nejvíce litovat – že jste nevydělali více peněz nebo že jste nestrávili více času s ……….?

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.