Krach Silicon Valley Bank NEstartuje bankovní krizi

autor: | 15. března 2023

Možná jste v minulých dnech zaznamenali zprávy v médiích o pádu americké banky Silicon Valley Bank (soustředila se na start-upy), Signature Bank a Silvergate (obě se angažovaly v kryptoměnách). Pro lepší porozumění současné situaci jsme s našimi analytiky připravili stručný přehled toho, co se stalo, co tyto události znamenají pro finanční trh a jaké by mohly mít do budoucna důsledky. V analýze se zaměřujeme hlavně na situaci kolem Silicon Valley Bank (SVB), která vzhledem ke své velikosti hraje v tomto případě hlavní roli. 

Co se stalo

V pátek 10. března byla banka Silicon Valley Bank převzata nezávislou agenturou US Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC; alternativa českého garančního fondu pojištění bankovních vkladů), která se zaměřuje na udržování finanční stability. Tato rozhodnutí byla přijata v souvislosti s rostoucími obavami, že banka (16. největší banka v USA podle aktiv) představuje systémové riziko pro americký a globální finanční systém.

Problémy u SVB vznikly kvůli nedostatečnému řízení rizik v bance. Pro získání vyššího výnosu investovala SVB vklady klientů do dlouhodobých dluhopisů, ale jak stouply úrokové sazby v posledních 12 měsících, hodnota těchto dluhopisů klesla. Klíčové je, že SVB nedokázala toto riziko zajišťovat, což způsobilo velkou nerealizovanou ztrátu.

S rostoucími obavami o finanční situaci SVB začali klienti vybírat 9.března ve velkém své peníze. SVB prodávala své nejlikvidnější dluhopisové pozice, aby uspokojila požadavky na výběry, což vedlo ke snížení příjmů banky a k poklesu hodnoty jejího kapitálu v její bilanci. Někteří se obávali, že by to mohlo představovat systémové riziko pro americký a globální finanční sektor. Kolaps SVB vedl k prodeji akcií amerických bank ve čtvrtek, což se rozšířilo i do Evropy v pátek.

V neděli oznámila Federální rezervní banka (FED), že je připravena poskytnout dodatečné finanční prostředky bankám, které by se ocitly v podobné situaci, aby mohly vyhovět požadavkům svých vkladatelů. Nový program financování bank (Bank Term Funding Program – BTFP) nabízí bankám úvěry až na jeden rok proti zastaveným americkým dluhopisům a jiným aktivům. Ministryně financí USA Janet Yellenová schválila opatření, která umožní FDIC jednat způsobem, který plně chrání všechny vklady bez ohledu na to, zda jsou pojištěné, nebo ne. To znamená, že vkladatelé budou nadále mít přístup ke svým penězům, což snižuje riziko dalších bankovních panik.

Mezitím byla britská pobočka SVB po jednáních, která vedl premiér Rishi Sunak a Bank of England, v pondělí brzy ráno převzata bankou HSBC.

Co to znamená

Kolaps SVB představuje riziko pro sektor start-upů v obou zemích, protože právě na ně se zaměřovala tato banka. Některé z těchto rizik budou zmírněny opatřeními regulátorů a akvizicí britské pobočky HSBC. Nicméně očekáváme, že postoj investorů k těmto odvětvím tím bude v blízké budoucnosti ovlivněn.

Je zřejmé, že finanční trhy jsou stále pod tlakem vysokých úrokových sazeb a z poklesů roku 2022 nejsme stále ještě venku. Rychlý růst úrokových sazeb v krátkém časovém úseku odhalil slabiny některých bank. Vždy je těžké předvídat, odkud přijde další krize, takže investoři budou muset zůstat ostražití a sledovat, jak se dopad vyšších úrokových sazeb projeví v celosvětové ekonomice.

Shrnutí

V současné době nevěříme, že by se opakovala globální finanční krize z roku 2007 (GFC). SVB zkolabovala kvůli likviditní krizi s příliš mnoha „velkými“ vkladateli, kteří chtěli současně vybrat peníze. GFC v roce 2007 byla systémovou krizí solventnosti způsobenou špatnými půjčkami a špatnými investicemi.

Kolaps SVB je individuálním rizikem týkajícím se konkrétní banky, nikoliv systémovým rizikem. Byl způsoben špatným řízením likvidity samotnou bankou. Širší bankovní systém má lepší diverzifikaci svých aktivních portfolií a větší banky mají regulační povinnost krytí proti změnám úrokových sazeb. Banky také po GFC zvýšily své kapitálové rezervy, aby byly lépe chráněny proti budoucím krizím.

Krize SVB ukázala nové riziko, které jsme mohli pozorovat i v ČR, když v roce 2022 pod tlakem rychlých výběrů peněz padla Sberbank. Rozšíření online bankovnictví umožňuje rychlejší výběry vkladů, což mohlo být ještě urychleno spekulacemi o solventnosti banky na sociálních sítích. Regulátoři budou muset přemýšlet o tom, co to znamená pro finanční stabilitu a jak na to reagovat.

Rychlá reakce FED, FDIC a ministryně financí by podle nás měla být dostatečná ke snížení napětí v celém finančním systému, podpoře finanční stability a minimalizaci dopadů na podniky a širší ekonomiku. Akvizice SVB britskou HSBC by také měla pomoci ukončit tuto krizi ve Velké Británii.

Také si myslíme, že Federální rezervní systém bude v následujících měsících postupovat opatrněji s monetární politikou.

Závěrem

Zatím to tedy vypadá, že se regulátoři, banky i finanční trhy poučili z velké finanční krize roku 2007 a reakce na podobné problémy přichází mnohem rychleji, než tomu bylo před lety. Pád SVB nebyl způsobený systémovým problémem, ale chybnou spekulací konkrétní banky a nepřenesl se tak do dalších bank. Současné garance pro další banky v podobné situaci by měly být pro klienty bank dostatečnou zárukou, že jsou jejich peníze v bezpečí.

V dobách, jako je ta, kterou nyní zažíváme, kdy jsou finanční trhy a investice pod tlakem a ceny na kapitálových trzích jsou velmi rozkolísané, je hlavní nepanikařit a držet se svého dlouhodobého investičního plánu. Pokud vám to vaše finanční situace umožní, je vhodné postupně přikupovat nové investice a rozkolísanosti finančního trhu tak využít ve svůj prospěch.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/daniel-majstorovic/" target="_self">Ing. Daniel Majstorović</a>

Ing. Daniel Majstorović

Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Prodej firmy krok za krokem

Nikdo z nás není nesmrtelný a stejně tak i každé dobrodružství v našich životech jednoho dne skončí. Podnikání a budování společnosti nevyjímaje....

Přečtěte si také …

Investice

Kde jsou Vaše peníze v bezpečí?

Loď v přístavu je v bezpečí. To ale není to, proč jsou lodě stavěné...Admirál Grace Hopper S penězi je to úplně stejné. Mnoho lidí má pocit, že...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.