Mezigenerační předání majetku v podnikatelských rodinách

autor: | 11. dubna 2024

Úspěšné předání majetku z první generace na druhou, tedy od vás k vašim dětem, vyžaduje systematickou a kreativní práci. Druhá generace musí přijmout úspěch vás jako zakladatele a společně byste měli vybudovat strukturu, v níž můžete jako rodina své dědictví udržet a především dlouhodobě rozvíjet. Pouhé udržování stávajícího stavu je něco, s čím se nesmíte spokojit. Mnoho podnikatelských rodin, se kterými pracuji, uvádí, že rodinná spolupráce napříč generacemi má pro rodinu samotnou i jednotlivé členy hluboký význam. Umožňuje jim to se vzájemně poznat zcela novým způsobem. V mnoha případech, jakmile nastupující generace pochopí rozsah svého bohatství (finančního i lidského), posouvá se diskuze k tomu, jak sloužit i zbytku společnosti a pozitivně využívat svůj dar. Přiznávají však, že jejich úkol není nijak jednoduchý.

Předání majetku na druhou generaci komplikuje hned několik výzev, jejichž zvládnutí je klíčové

  • Otec zakladatel
    Většinu rodinných firem založil muž a tito zakladatelé ze své povahy nesdílí s ostatními členy rodiny příliš mnoho informací. Pokud jako zakladatel náhle zemřete, je pro další generaci velkou výzvou všechno zvládnout. Musí zjistit, co rodinný podnik obsahuje, jak funguje a musí se rozhodnout, co s ním budou dělat dále… Musí se „ze dne na den“ naučit být samostatní a převzít zodpovědnost sami za sebe, za rodinu i za firmu. Jistě si umíte představit, že něco takového není nic jednoduchého. Mohu s jistotou říct, že převzít správu rodinného majetku je mnohonásobně snazší, pokud se druhá generace podílí na jeho řízení už za doby vašeho života.
  • Sourozenecká rivalita
    V rodinném podniku je vždy riziko, že dětská rivalita přebije snahu o spolupráci i společný cíl. To může vést ke konfliktům, které ohrožují jak samotné podnikání, tak i rodinné vztahy. Bývá obvyklé, že nástupcem zakladatele je jmenován jeden z potomků, často nejstarší syn. Pouhé předání nástupci ale nestačí, dlouhodobou prosperitu rodiny to nezajistí a vztahy v rodině neochrání. Vaše děti se musí naučit spolu komunikovat i o rodinných a majetkových záležitostech a především se musí naučit společně rozhodovat. Můžete to nechat na nich, anebo je můžete už dnes začít připravovat na situaci, kdy se budou muset společně rozhodovat, aniž by měli oporu ve vás jako zakladateli.
  • Pochopení svých rolí
    Aby se vaše děti naučily spolupracovat a cítily, že jsou součástí rodiny a podílí se na správě jejího majetku, potřebují mít všichni základní informace o podnikání a financích. Spolu s tím je třeba, aby se naučily „co to všechno znamená“. Pro předání rodinného majetku na druhou generaci jsou často využívány majetkové struktury rodinných holdingů nebo svěřenských fondů. V takových případech se děti musí naučit a především správně pochopit své role, svá práva i svou zodpovědnost v rámci této složité struktury. A to nejsou zcela běžné znalosti.

Čelit všem těmto výzvám vám může pomoci rodinná ústava. Už samotný proces tvorby rodinné ústavy je pro všechny členy rodiny vždy obohacující a otvírá zcela nový prostor k diskuzi nad tématy, která jinak zůstávají nevyřčena. Tomu, jak vám může rodinná ústava pomoci při předávání majetku nejen vašim dětem, ale i mnoha dalším generacím, se budu podrobně věnovat na webináři Ochrana majetku a rodiny pomocí rodinné ústavy. Pokud Vás tedy toto téma zajímá, neváhejte a přihlaste se na webinář.

Webinář

Ochrana majetku a rodiny

Při psaní článku jsem čerpal z knihy Borrowed from Your Grandchildren: The Evolution of 100-Year Family Enterprises.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

FED jako významný hráč na finančním trhu

Proč právě FED přitahuje takovou pozornost? Objasníme Vám klíčovou roli FEDu pro dlouhodobé investory a jejich investice. Pochopíte, proč byste ho měli brát vážně při svých investičních rozhodnutích.

Investice pro děti „tata banka“

Jako táta dvou dětí často řeším, jak učit své děti pracovat s penězi, aby si jich vážily, ale na druhou stranu se jimi nenechaly pohltit. Všichni...

Prodej firmy krok za krokem

Nikdo z nás není nesmrtelný a stejně tak i každé dobrodružství v našich životech jednoho dne skončí. Podnikání a budování společnosti nevyjímaje....

Přečtěte si také …

Investice

Jak investovat s Warrenem Buffettem

Jak se stát akcionářem společnosti Warrena Buffetta a pár zajímavostí z letošního setkání akcionářů Berkshire Hathaway se dozvíte v tomto článku.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.