Hlavní kancelář: Palackého 272/8, Plzeň
734 258 888

Morningstar a jeho výkonnostní hvězdičky

Nedávno jsem seděl s klientem, který se stará o rodinný majetek v hodnotě 10 mil Kč. Nebyl s dosavadní výkonností svého portfolia příliš spokojený a měl pocit, že mu peníze spíše ubývají než aby rostly. Jednu z prvních otázek, kterou jsem mu položil byla otázka: “Podle čeho vybíráte fondy do vašeho portfolia?” A on odpověděl: “Podívám se na název fondu, na jeho výkonnost a na počet hvězdiček, které mu dává Morningstar a podle toho si vyberu ty nejlepší.”

Související obrázek

Výběr fondu podle hvězdiček může být, ale velmi zrádný. Ty ukazují jen minulou výkonost. Fondy vezmou například 5 pokusných fondů a zkusí nastavit jejich strategii tak aby dopadli dobře – 4 zklamou a 1 dopadne dobře. Tento fond pak investiční správce vezme a prodá ho veřejnosti jako hvězdu (přitom vlastně šlo jen o štěstí). Výzkum ukázal, že z 248 akciových fondů které získaly 5 hvězdiček Morningstars v roce 1999, jich 10 let poté měly stejně hvězd jenom 4 fondy!
Proto při výběru fondů se jako první řiďte vaším finančním plánem a tím, jestli fond odpovídá tomu, co od něj čekáte. Například jestli skutečně investuje do globálních akcií diverzifikovaně a nebo například příliš sází na růst asijských trhů. Sledujte cenu, kterou za jeho správu platíte. A více než o hvězdičky se zajímejte o plaketu, kterou fond od Morningstar získal (ta hodnotí faktory jako je manažer fondu, aktiva která fond drží a investiční strategii fondu).
A podle čeho si své investiční fondy vybíráte vy?Výsledek obrázku pro morningstar
10. listopadu 2017
||

Related Posts