Na čem skutečně záleží, když máte 100 milionů Kč?

autor: | 31. března 2021

Překvapivě tím nejdůležitějším nejsou ani zisky a dokonce ani vaše renta. Je důležité si uvědomit, že máte-li majetek 100 milionů Kč a více, máte většinou mnohem více peněz, než kolik ke svému životu potřebujete. Klíčovou hodnotou pro takto bohaté rentiéry je jejich ČAS a POZORNOST.

Čas je totiž jedna z mála věcí, nad kterou máme v životě skutečně moc a plnou kontrolu. Je jen na vás, jak svůj čas dnes strávíte a jak si ho užijete. Samozřejmě dokud nemáte dostatek majetku, budete muset možná dělat i věci, které vás nebaví, ale to by se mělo měnit spolu s tím, jak roste váš majetek.

Čas jsou peníze

Svůj čas během našeho produktivního života vlastně vyměňujeme za peníze. Ty následně investujeme a snažíme se dojít do fáze, kdy zase naopak budeme moci tyto peníze vyměňovat zpět za náš čas.

Proto zcela přirozeně investoři s majetkem 100 milionů Kč a více vnímají čas jako svou klíčovou komoditu a snaží se obklopovat lidmi a profesemi (jako jsme třeba my), které jim mají pomoci jejich čas ušetřit. Prioritou pro ně není, jestli jejich investice vydělaly 6 % nebo 6,6 %, ale jestli se oni v čase, kdy jejich peníze vydělávaly, mohli věnovat svým koníčkům, vnoučatům, sportu nebo své práci.

To je často hlavní rozdíl mezi investorem v akumulační a rentiérské fázi života. V akumulační fázi tolik neřešíme čas, ale spíš se soustředíme na co nejvyšší výnos. Často přitom zapomínáme na základní investiční pravidlo, které říká: „Čím větší výnos požadujeme, tím vyšší riziko podstupujeme.“  Nakonec při snaze o maximalizaci výnosu nemalou část svých peněz spálíme ve zbytečně rizikových investicích.

To, že o nějaké peníze po cestě přijdete, není zase takový problém. Je však důležité si uvědomit, že za peníze vyměňujete svůj čas a spolu s penězi pálíte i čas, který jste do jejich vydělání museli investovat. Tento čas je bohužel navždy pryč! Riskujte proto jen tolik, kolik dokážete vydělat v rámci měsíců, protože ty dokážete dohnat, ale pokud vinou špatného rozhodnutí přijdete o „roky“ svého života, může být taková ztráta nevratná.

Jak velkou rentu vlastně potřebuji

Nejčastěji jsou lidé s tímto objemem prostředků současní nebo bývalí majitelé úspěšných firem, které jim buď generují dostatek zisku anebo je výhodně prodali. Jsou to většinou tzv. „otcové zakladatelé“. Je to první generace podnikatelů, kteří své firmy vytáhli z nuly až tam, kde dnes jsou. Díky tomu jsou to většinou velmi skromní, pokorní a na první pohled nenápadní muži či ženy, kteří i přes svůj velký majetek žijí obyčejné životy.

Často mají normální domy, klasická auta a jezdí na běžné dovolené. Když se jich ptám, kam se chystají v létě na dovolenou, často odpovídají: „Já už jsem se nacestoval dost, teď si užívám na zahradě vnoučata a les za domem, kam chodím se psem na procházky.“ Když cestují, snaží se jet na delší dobu a stejně důležité, jako kam jedou, je pro ně i to, s kým jedou a co tam budou dělat.

Jak se říká, dvě večeře nesníte a ve dvou autech najednou také jet nemůžete. Pro spokojený život jim většinou stačí čerpat ze svého majetku 1-2 miliony Kč ročně, což jsou v tomto příkladě jen 1-2 % z jeho hodnoty. Další část jejich příjmu po vstupu do důchodového věku tvoří i nemalá penze.

Zjišťují, že mají víc peněz, než kolik ke svému životu potřebují. To jim přináší nové výzvy a otázky spojené s tím, jak s takovým majetkem co nejlépe naložit, aby skutečně byl požehnáním a ne prokletím.

Do čeho investují

Největším omylem menších investorů je pocit, že velcí investoři kupují jiné investice než oni. Věří, že existují VIP investice určené jen pro bohaté, ke kterým menší investoři nemají přístup. Není to pravda. Když vynechám segment přímých nákupů firem, ke kterému potřebujete nejen peníze, ale hlavně zkušenosti, využívají bohatí stejné investiční nástroje jako všichni ostatní.

Jejich nejčastější aktiva jsou:

  • Vlastní firma
  • Nemovitosti
  • Investiční fondy – ideálně pasivní ETF
  • Alternativní investice – zlato, umění,…

V první fázi spolupráce se většinou mimo tato základní aktiva setkávám ještě s nepřehlednou změtí dluhopisů, investičních certifikátů a klasických otevřených podílových fondů, které jim v průběhu let prodávali bez celkového plánu jejich bankéři. Proto je většinou jedním z našich prvních úkolů, dát tomuto portfoliu nějaký základní řád a logiku. Většinou investoři chtějí, abychom portfolio přeskupili a minimalizovali kreditní rizika v případě úpadku věřitele.

Co takový investor řeší

Služby, které těmto klientům poskytujeme, se označují jako wealth management (správa bohatství). Dají se rozdělit na dvě části:

1. Investiční plánování

Investicemi každý wealth management začíná. Jde zjednodušeně o rozložení a investování prostředků klienta na základě dlouhodobého investičního plánu tak, aby dosáhl svých cílů a očekávaného výnosu za dodržení investičního horizontu s odpovídající mírou rizika.

2. Rozšířené majetkové plánování

Zde již jdeme za rámec klasického investičního poradenství a detailně řešíme i zbylé oblasti spojené se správou vlastního majetku, abychom zjednodušovali našim klientům život a přinesli jsme jim co největší časovou úsporu.

  1. Daně a právo – cílem je minimalizovat daňové dopady na celkový majetek klienta.
  2. Mezigenerační transfer majetku – znamená najít a realizovat tu nejvíce efektivní cestu, jak převést majetek na partnera, další generaci a jakékoliv další příbuzné, které si klient přeje.
  3. Krizový plán – cílem je ochránit majetek a rodinu před katastrofickými ztrátami, potenciálními věřiteli, žalobami, krádežemi identity a dalšími bezpečnostními riziky. 
  4. Charitativní plánování – když darují peníze, chtějí to dělat efektivně plánovitě a koncepčně, aby jejich dar měl skutečný dopad v oblasti, kterou chtějí podporovat.

Závěrem

Ať už jste investorem s 2 nebo 100 miliony Kč, nezapomínejte nikdy na to, že výnos je jen prostředkem k dosažení vašich cílů. Vaše investice jsou v podstatě baterií, do které akumulujete svůj čas a snažíte se ho výnosem navýšit, abyste ho mohli po letech zase vybrat zpět. Doufáte, že byste mohli stvořit takové malé perpetum mobile, ze kterého budete moci čas v podobě renty čerpat donekonečna vy a třeba i vaše děti a poté i jejich děti. Mnoho našich klientů rentiérů je důkazem toho, že taková cesta je skutečně reálná.

Přeji vám, ať se reálnou stane i ta vaše.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Prodej firmy krok za krokem

Nikdo z nás není nesmrtelný a stejně tak i každé dobrodružství v našich životech jednoho dne skončí. Podnikání a budování společnosti nevyjímaje....

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.