Nejlepší investice – jak ji poznat?

autor: | 27. ledna 2021

Začal bych příkladem. Nedávno jsem seděl s jedním z našich klientů, který vybudoval známou českou firmu a nedávno ji předal jednomu ze svých synů. Bavili jsme se o tom, co vnímá jako úspěch, jaké věci jsou pro něj v životě opravdu důležité a co je pro něj nejlepší investice. On se zamyslel a pronesl větu, která mi zůstala v hlavě a se kterou se já osobně ztotožňuji. Řekl: „Hmota je něco, co mě zavazuje a vyčerpává!“ 

Myslel tím, že je rád, že se mu v 65 letech podařilo firmu úspěšně předat synovi a dál se jí nemusí zabývat. Postupně také předal nebo prodal své nemovitosti a dnes si obrovsky užívá svobody, kterou díky tomu získal!

Nezískejte z toho pocit, že je to člověk, který žije ze svého starobního důchodu. I po předání firmy a prodeji nemovitostí je to dolarový milionář, který obhospodařuje vlastní investiční majetek přesahující 60 milionů Kč.  Majetek má z většiny zainvestovaný v cenných papírech takovým způsobem, aby od něj nevyžadoval každodenní pozornost a aktivitu. Chce mít možnost odjet na měsíc s manželkou nebo vnoučaty k moři či na hory, aniž by ho cokoli rušilo.

Právě tato SVOBODA je něco, co vnímá jako klíčový faktor, a rozhodně tuto svobodu nadřazoval i výnosu svých investic. Proto i jeho zadání směrem k nám, jako jeho investičnímu poradci, je očekávání, že především nebude chudnout a o své peníze nepřijde. Necílí na výnosy 15 % p.a., ale stačí mu výnos 5-7 % p.a., které mu umožní z majetku čerpat dostatečnou nekonečnou rentu. I přes tento výběr jeho majetek narůstá minimálně o výši inflace a stále si zachovává stejnou reálnou hodnotu, ve které ho jednou bude moci předat svým vnoučatům.

Ale co když chcete výnos přes 15 % p. a.?

Vídám i klienty v mladším věku, kteří se snaží cílit na výnos přesahující 15 %, čekají od svých investic větší dynamiku a jsou ochotní podstupovat větší rizika. Máte dvě možnosti, jak hledat nejlepší investice.

1. Budete hrát ruskou ruletu

Pokud chcete výnos větší než 15 % p.a., je nutné, abyste byli ochotní přistoupit na adekvátní míru rizika s takovým výnosem spojenou. Musíte si uvědomit, že s tímto výnosem je nutně spojeno riziko, že o velkou část nebo i o celou svou investici přijdete, pokud se vaše sázka nevydaří. Když toto riziko akceptujete a jdete s ním do toho, není na takové investici nic špatného. Problém nastane, když očekáváte, že jde o zcela bezpečnou a bezrizikovou investici, kterou prostě jen ještě svět dostatečně nedocenil, a vsadíte na ni vše.

Myslím tím, že podlehnete vábení některého z prodejců „magického řešení“. Většinou jde o nějaký kouzelný produkt, který vám s „jistotou“ zajistí výnos v desítkách procent ročně. Jedná se o produkty postavené na forexu, kryptoměnách, různých burzovních pákových produktech… 

Pozor! Nejsem zásadní odpůrce kryptoměn nebo tradingu. V rukou zkušeného investora se může jednat o kvalitní investiční nástroje. Ale pokud např. nejste doktor a budete se snažit skalpelem namazat chleba k svačině, může to být značně nebezpečné. Stejně tak životu nebezpečné mohou být i tyto investiční nástroje v rukou nezkušeného, neznalého „investora“.

2. Musíte si svou investici odpracovat

Pokud jste ochotní si vyhrnout rukávy a svůj výnos si odpracovat, situace se mění. Výnosu přes 20 % šlo ještě před pár lety celkem spolehlivě dosahovat například při investici do nemovitostí spojených s krátkodobými pronájmy typu Airbnb. Nebo můžete koupit nemovitost v dražbě – dát si práci s jejím vyhledáním, následným vystěhováním původního majitele a rekonstrukcí.

Můžete se snažit takového výnosu dosáhnout i investicemi do cenných papírů. Budete muset investicemi trávit mnohem více času, musí se z vás stát tak trochu analytik, který bude sledovat trh a vytvářet si vlastní predikce a scénáře. Pak máte šanci, že postupem let se vám podaří najít si svou cestu a dosáhnout zmiňovaných výsledků. Nebude to ale ani hned a ani bez práce!

Jaká to má rizika?

Tento přístup má dvě rizika. Prvním rizikem je, že se vám to prostě nepodaří nebo že to chvíli půjde, ale následně to stejně padne a vy o své peníze přijdete. Často vídám zprávy od lidí, co ukazují, že se jim investice zrovna povedla a vloni vydělali 20 %. Už se ale nestává, že by někdo ukázal, že takový výnos dělá pravidelně posledních 10 let. Většinou vidíte skutečně jen krátkodobá čísla, která mohou být velmi zkreslující!

Druhým rizikem je, že se vám to podaří, vy dosáhnete očekávaného výnosu, ale náklady na čas, který do toho investujete, budou příliš vysoké. Může se vám snadno stát, že v danou chvíli přehlédnete jiné příležitosti, které se vám v životě například profesně otevřely a přinesly by vám mnohem větší finanční příjem, než výnos z vašich investic. Prostě náklady ušlé příležitosti mohou být vyšší než její přínos.

Jaká je tedy nejlepší investice

nejlepší investice a její možnosti
JAKÁ CESTA JE TA SPRÁVNÁ?

U našich klientů, kteří jsou dolaroví milionáři, vidím, že si uvědomují, že oni jsou ti, kdo svůj rentiérský majetek vydělali a vytvořili. Nehledají zkratky v podobě magických produktů, ale prostě se jen snaží svou prací vydělat dostatek peněz a svým úsporným přístupem k životu ušetřit tolik, aby se mohli stát finančně nezávislými rentiéry! Nejlepší investice je ta, která jim pomůže dosáhnout tohoto cíle bezpečně a s jistotou.

Nejlepší investice jim má následně pomoci tyto „těžce vydělané“ peníze ochránit před inflací a mírně navyšovat jejich hodnotu. Nehledají zkratky, je jim jasné, že svou cestu si musí odpracovat. Nechtějí, aby je zbytečné chyby o jejich vydělané peníze připravily nebo je na jejich cestě brzdily. Proto je pro ně BEZPEČNOST vyšší prioritou než výnos.

Hledáte-li takovou cestu i vy, rádi Vám pomůžeme nejen prostřednictvím našich knížek, webinářů a podcastů.   Například balíček Investuj sám Vám pomůže sestavit si vlastní investiční plán a naučí vás investovat do ETF fondů, je vhodný pro investory, kteří mají k dispozici méně než 2 miliony Kč.

Máte-li k dispozici více než 2 miliony Kč, rádi vám pomůžeme i osobně. Vyplňte tento formulář, my se vám obratem ozveme a naplánujeme si společný telefonát, kde probereme konkrétní možnosti spolupráce.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

FED jako významný hráč na finančním trhu

Proč právě FED přitahuje takovou pozornost? Objasníme Vám klíčovou roli FEDu pro dlouhodobé investory a jejich investice. Pochopíte, proč byste ho měli brát vážně při svých investičních rozhodnutích.

Investice pro děti „tata banka“

Jako táta dvou dětí často řeším, jak učit své děti pracovat s penězi, aby si jich vážily, ale na druhou stranu se jimi nenechaly pohltit. Všichni...

Přečtěte si také …

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.