Nekupujte investice od prodejců

autor: | 19. října 2022

Investice nejsou rohlíky nebo housky. Když koupíte tvrdý rohlík, přijdete o pár korun a příště nakoupíte jinde. Když se ale nepovede „nakoupit“ dobrou investici, přijdete o peníze, které jste často roky vydělávali, a už vám je nikdo nevrátí!

Korporátní dluhopisy

Dluhopisy malých českých firmiček se v posledních letech vyrojily jako houby po dešti. Často hlásají, jak jsou bezpečné, protože jejich prospekt schválila ČNB a jsou tak pod jejím dohledem. Krom toho, že ČNB schválila jejich prospekt, což je víceméně formalita, je celé tvrzení lež.

ČNB nemá nad těmito emisemi žádnou kontrolu. Kromě formálního schválení prospektu, který emise od určité velikosti musí mít, neví ČNB o dané společnosti vůbec nic a nijak ji nekontroluje. Stejně tak tvrzení, že se jedná o jistou a bezpečnou investici, je většinou prachsprostá lež. Jistá a bezpečná se zdá být pouze do doby, kdy firma splácí kupony a také půjčené peníze. To vše končí okamžikem, kdy peníze nepřijdou a zástupci společnosti přestanou brát telefony, odpovídat na maily i vyřizovat poštu. Potom vám většinou zbydou jen oči pro pláč. Nezbývá než snažit se získat alespoň něco zpět soudní cestou, ale šance na úspěch je bohužel jen velmi mizivá.

Podobný osud v posledních letech potkal investory, kteří věřili Arca Capital, C2H Retail Holding Michala Mičky nebo třeba e-shopu ZOOT. To všechno byli velcí a na první pohled bezpeční hráči. Je tu ale také obrovské množství malých hráčů, kteří v tichosti přestali splácet své závazky a prostě zmizeli.

V současnosti nejčastějším argumentem pro nesplácení závazků je covid a v dalších měsících čekám, že se začnou objevovat důvody jako likvidačně vysoká inflace nebo ruská invaze na Ukrajinu. Důvodů, aby rizikové projekty nevyšly, se najde mnoho. Vaše peníze pak snadno skončí v černé díře, ze které již není cesta zpět!

Peníze, co skončí v černé díře,

většinou zpět nezískáte.

Alternativní fondy

Další skupinou problematických investic, které se v poslední době rozmohly, jsou alternativní fondy (tzv. fondy regulované §15). Tyto fondy jsou regulátorem zamýšlené jako tzv. family & friends fonds – fondy pro rodinu a přátele. Ve světě jsou využívány jako cesta pro koinvestování blízkých přátel a rodiny. I u nás mají jen minimální míru regulace, prakticky žádný dohled a jejich bezpečnost stojí jen na důvěře mezi investory.

Češi jsou ale kreativní a vynalézaví a i v této katogorii investic jsme v posledních letech viděli mnoho experimentů a také mnoho tvrdých pádů. Ty stály a ještě budou stát mnoho investorů nemalé peníze. Jedněmi z velkých padů posledních let v této kategorii byly krachy fondu Growing Way investora Janaty nebo J.O. Investment. V obou případech přišli investoři o miliardy korun.

Proč se vůbec prodávají?

Dobrou otázkou je, jak se podobné investice dostávají k drobným investorům a proč ti je nakupují? Odpověď je bohužel velmi jednoduchá. Všechny tyto investice mají jedno společné a to extrémně vysoké provize, které vyplácejí zprostředkovatelům za přivedení nových klientů. Provize často v desítkách procent z investovaných peněz jsou násobky toho, co je na trhu běžné. Pro řadu zprostředkovatelů jsou tak nepřekonatelným lákadlem. Problém je, že mnoho těchto „investic“ prodávali poradci z různých firem a firmiček mimo regulace a bez vědomí poradenských firem, pro které pracují. Hlavní motivací byly tučné provize. 

Mnoho nezkušených investorů se ve víře, že kupují bezpečnou investici, nechalo uvrtat do podobných dluhopisů a fondů ne na základě důvěry v daný projekt a jeho 18leté zakladatele v drahých autech, ale z důvodu důvěry v jejich 50letého finančního poradce, který jim dluhopis zprostředkoval. To vnímám jako větší problém!

Když někdo s plným vědomím, co kupuje, přijme riziko, nakoupí dluhopis a ono to nedopadne, je to riziko, které on sám přijal. Ale když mu někdo prodá něco jako JISTOTU, on tam vloží životní úspory a nakonec se ukáže, že to jistota vůbec nebyla a on o své peníze přijde – to už je podvod! Za takový podvod mohou poradci, co takový nesmysl klientovi prodali, stejně jako jeho samotní strůjci.

Jak poznat podobného prodejce

Prodejce takového produktu nebo řešení má VŽDY:

  • ❗️ Jasné a seriózní argumenty, proč je to zcela bezpečné. 
  • ❗️ Může své tvrzení podložit mnoha seriózními studiemi.
  • ❗️ Sám v ní má své peníze, protože ví o věcech, které nikdo neví.
  • ❗️ Jmenuje řadu známých lidí, kteří takovou investici také mají.
  • ❗️ Jde mu hlavně o vaše dobro!

Neříkám, že je to vždy špatně nebo že by jeho produkt nestál za to. Vaše investiční rozhodnutí by se ale měla VŽDY jako první zakládat na vašem INVESTIČNÍM PLÁNU, na jehož základě plníte portfolio konkrétními produkty.

Nezačínejte odzadu nákupem.
Začněte nejprve plánem!

Zdroje:

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

FED jako významný hráč na finančním trhu

Proč právě FED přitahuje takovou pozornost? Objasníme Vám klíčovou roli FEDu pro dlouhodobé investory a jejich investice. Pochopíte, proč byste ho měli brát vážně při svých investičních rozhodnutích.

Investice pro děti „tata banka“

Jako táta dvou dětí často řeším, jak učit své děti pracovat s penězi, aby si jich vážily, ale na druhou stranu se jimi nenechaly pohltit. Všichni...

Přečtěte si také …

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.