Podílové fondy – proč jsou takovým zklamáním

autor: | 1. července 2020

Když jsem v roce 2002 začínal ve financích, tradovalo se, že Češi nejsou na investování připravení, protože jsou extrémně konzervativní. Po prvních pokusech investičních fondů v ČR se nebylo příliš čemu divit.

Byla to doba, kdy jste na spořicích účtech a termínovaných vkladech dostali garantovaný úrok 3 – 5 %. Proto byla motivace lidí k tomu podstupovat nějaká rizika jen velmi nízká. Dodnes si vzpomínám, jak jsem na svém prvním spořicím účtu v ING měl úrok 3,2 % p.a., dnes je to 0,3 % p.a.  Problémem tehdy nebyl propad fondů, ale to, jak byly tyto fondy investorům prodávány. Často totiž prodejci investorům slibovali v podstatě jistý a stabilní výnos přes 10 % p.a. Fondy prodávali spíše jako spoření, než jako skutečnou investici. Dodnes se setkávám s klienty, kteří ke konci devadesátých let ke svým investicím využili běžné podílové fondy a po pádu technologických akcií  v roce 2000 zažili u svých investic první extrémní pokles. 

Postupem let a s klesajícími úrokovými sazbami na spořicích účtech jsme jako investoři zapomněli na tuto negativní zkušenost a začali jsme si znovu hledat cestu k podílovým fondům jako nástroji pro dlouhodobé zhodnocení svých úspor. 

Aktivní OPF vs. pasivní ETF

Proč mě podílové fondy zklamaly?

Často jsou nám za vzor předhazováni investoři z USA, kteří investují svůj majetek v investičních podílových fondech dlouhodobě a celkem úspěšně. Proč by to tedy nemělo fungovat i tady, když to za oceánem funguje tak dobře? S touto vírou jsme do portfolií našich klientů zařazovali vedle pasivních ETF fondů i aktivní podílové  fondy. Stále jsem měl snahu věřit, že aktivita portfolio manažera přinese přidanou hodnotu. Věřil jsem, že třeba bude chránit investora před většími poklesy v portfoliu nebo vydělá více v obdobích poklesů na trzích. Bohužel mne poslední roky přesvědčily o tom, že tomu tak ve většině případů není.

V portfoliích jsme například využívali kombinaci dvou fondů pro investice do globálních akcií. Jedním byl pasivní ETF fond – Ishares Core MSCI World a druhým aktivní fond od prestižního správce Franklin Templeton – Franklin Mutual Global Discovery. Oba investují do globálních akcií velkých světových korporací. 

Výsledek po třech letech je však zcela odlišný. Zatímco indexový pasivní fond od iShares přinesl kumulovaný výnos přes 24 % a vydělával 6,15 % p.a., fond aktivní od Franklin Templeton ztratil téměř 15 % své ceny a prodělával -5,97 % p.a.

Srovnání ETF vs. OPF

Bohužel se nejedná o ojedinělý případ a stejný trend jsme viděli ve všech třídách aktiv. I globální statistiky ukazují, že aktivní správci prohrávají s indexy ve více než 80 % případů a vydělávají méně, než kdybychom prostě jen nakoupili index prostřednictvím některého z indexových fondů. 

Pro férovost je samozřejmě vhodné říci, že ani pasivní indexové fondy už ze své podstaty výnos samotného indexu neporáží. Pouze jeho výnos kopírují a protože si účtují poplatek za správu, je o tento poplatek celkový výnos nižší. Tento poplatek je ale u větších fondů kolem 0,2 % p.a., což stále přináší mnohem uspokojivější výsledek než většina běžných podílových fondů s aktivním portfolio manažerem. 

Proč tomu tak je?

Důvodů k tomu je celá řada a je těžké hodnotit, který z nich je tím hlavním. U každé třídy aktiv konkrétního správce nebo typu fondu to bude trochu jinak. Zkusím Vám nastínit hlavní důvody, které klasické podílové fondy a jejich správce v jejich výnosech limitují.

  • Vysoké poplatky za správu (tzv. TER fondu)
    • V ČR většinou 1,5 – 2,5 % p. a. Výjimkou nejsou ani fondy s nákladovostí přes 3 % p.a. 
  • Velikost fondu
    • Od určité velikosti fondu už jeho portfolio manažer nemá takovou možnost vybírat do portfolia jen ty nejlepší společnosti. Čím je fond větší, tím více se jeho portfolio začíná podobat samotnému indexu.
  • Změna tržního prostředí
    • Trh je dnes mnohem rychlejší a méně čitelnější, než tomu bylo dříve. Portfolio manažerům se díky tomu nedaří reagovat na jeho změny tak efektivně, jak by si přáli. 
  • Přesun investorů do pasivních strategií
    • Již řadu let ve světě probíhá přesun majetku investorů z aktivních podílových fondů do pasivních ETF fondů. To vytváří na aktivní správce prodejní tlak ze strany investorů, kteří vybírají své investice, aby mohli nakoupit nové prostřednictvím ETF fondů. 

Co s tím?

Právě z výše zmíněných důvodů náš investiční výbor už v loňském roce rozhodl o ukončení nákupů otevřených podílových fondů u nových investic našich klientů a v letošním roce jsme se rozhodli začít rebalancovat i stávající portfolia našich klientů. Postupně prodáváme jejich pozice v podílových fondech a přesouváme jejich portfolia plně do pasivních indexových ETF fondů, které se ukázaly jako jednoznačně lepší volba.  

I Vy můžete své portfolio pomocí řady obchodníků s cennými papíry jednoduše sestavit na základě pasivních ETF fondů a přiblížit zhodnocení svých peněz k průměru celého trhu. Více o tom píši v našem návodu Jak investovat do pasivních ETF fondů, který si můžete zakoupit v rámci našeho balíčku Investuj sám.

Pokud si nevíte s nastavením svého portfolia rady nebo chcete svůj čas věnovat jiným věcem, napište si o konzultaci a my Vám rádi se vším pomůžeme.

NAPIŠTE SI O KONZULTACI

Zdroje:

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Prodej firmy krok za krokem

Nikdo z nás není nesmrtelný a stejně tak i každé dobrodružství v našich životech jednoho dne skončí. Podnikání a budování společnosti nevyjímaje....

Přečtěte si také …

Investice

Jak investovat s Warrenem Buffettem

Jak se stát akcionářem společnosti Warrena Buffetta a pár zajímavostí z letošního setkání akcionářů Berkshire Hathaway se dozvíte v tomto článku.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.