Hlavní kancelář: Palackého 272/8, Plzeň
734 258 888

Pro stromy občas nevidíme les!

Dnes více než jindy platí klasické: “Pro stromy nevidíme les!

Spolu s nervozitou a nejistotou investorů padají ceny akcií a dalších aktiv napříč světovými trhy. Dokonce i zlato, které bylo pro mnohé tou pomyslnou pojistkou, která v podobných chvílích měla udělat z každého jeho držitele boháče, padá v desítkách procent!

Nic není černobílé

Často vidíme věci černobíle – buď je vše skvělé, nebo svět končí – nic mezi tím. V poslední době trávím mnoho času na telefonu s našimi klienty, kdy probíráme současnou situaci a hledáme nejlepší řešení, jak ji projít. Všiml jsem si, že lidé většinou vidí jen extrémní čísla padajících akcií. Navíc často sledují jen ty nejextrémnější poklesy, které rádi ukazují novináři. Ale nic není černobílé!

Všichni naši klienti totiž drží tzv. multi asset portfolia. Jedná se o investiční portfolia složená z ETF fondů obsahující různé třídy aktiv – nejčastěji akcie, nemovitosti a dluhopisy.

Příklad složení našeho portfolia inspirovaného Nobelovou nadací

Díky tomu poklesy portfolií našich klientů nejsou tak extrémní, jak některá média ráda ukazují. V průměru jsou jejich poklesy mezi 12 až 20 % podle typu portfolia, které využívají.

Neznamená to, že takový pokles není nepříjemný, obzvláště když ho vyjádříte penězi a ne procentem. Ale takové poklesy na trzích jsou běžné a neměly by nás nijak zvlášť zaskočit!

Autor článku:

Jiří Cimpel, EFP

19. března 2020