Když firmy zdražují, zvyšuje se jim obrat a měly by tak mít i vyšší zisk. Proč tedy firmy, resp. investoři, kteří kupují jejich akcie, mají obavu z inflace?
Inflace sama o sobě je něco, co investoři neradi vidí, protože jim znehodnocuje peníze. A nikdo z nás nechce přicházet o peníze!
Kolik že nám ta inflace z našich peněz vlastně ukrojí? O tom jsem psal v článku Inflace na obzoru.
Obava z inflace je oprávněná
Za posledních několik let jsme inflaci odvykli, protože se pohybovala na velmi nízké úrovni. V dnešní době je inflace na úrovni 3–5 % a to už je číslo, které musí každý investor brát v potaz. Jak se vyvíjela inflace v letošním roce, můžete vidět v grafu níže.
Zdroj: vlastní zpracování dle tradingeconomics.com
Nemyslete si, že se to týká pouze dnešní doby. Je velmi pravděpodobné, že inflace tu s námi bude dlouhodobě!
Proč dnes roste inflace?
Pojďme se na celou situaci zjednodušeně podívat od začátku.
Na krizovou situaci spojenou s covidem reagovaly centrální banky snížením úrokových sazeb a uvolněním obrovského množství peněz do oběhu. Nízké úrokové sazby přinesly levné financování. Z komerčních bank bylo možné čerpat levné peníze prostřednictvím hypoték a podnikatelských úvěrů. I běžné spotřebitelské úvěry byly levnější. Když jsou tyto úvěry levné a relativně snadno dostupné, lidé více nakupují a tím tvoří firmám zisky.
Takové prostředí snadno vyžene nahoru ceny služeb, výrobků i nemovitostí → ROSTE INFLACE.
Když k tomu přidáme i obtíže spojené s probíhající pandemií (omezení dostupnosti materiálů, výrobků a služeb), dostáváme se do prostředí, kde je vysoká poptávka a nízká nabídka. To umocňuje růst cen napříč ekonomikou → ještě více ROSTE INFLACE.
Jak reagují centrální banky?
Přirozenou snahou centrálních bank je v tuto chvíli brzdit inflaci. K tomu účelu mají různé nástroje, ale jedním z nejdůležitějších je zvyšování úrokových sazeb. Zvyšování úrokových sazeb přináší zdražování úvěrů v komerčních bankách. Pokud jsou dražší úvěry, už je nebude chtít využívat tolik lidí a firem a někteří už na ně ani nedosáhnou. Tím se snižuje poptávka a pokud chtějí firmy nadále zajistit odběr, musí jít s cenami dolů.
Zvyšování úrokových sazeb nevede jen ke zdražování úvěrů, ale i rostoucímu úročení spořicích účtů, termínovaných vkladů a dluhopisů. To nás motivuje méně utrácet a více šetřit.
A proč tedy investor znervózní při pohledu na inflaci?
A zde už se dostávám k tomu, co způsobuje obavy investorů na akciových trzích. Rostoucí úročení těchto konzervativních produktů zvyšuje i zájem investorů o ně. Vzniká tak konkurence akciím, které jsou sice výnosnější, ale také rizikovější a více kolísavé. Část investorů dává přednost konzervativnějším, méně kolísavým dluhopisům před rizikovými akciemi. Na trhu se začnou prodávat akcie, je jich k dispozici větší množství a tím dochází k tlaku na snižování jejich ceny.
Úrokové sazby spolu s inflací tedy ovlivňují jak dluhopisy, tak i akcie. A to je důvod, proč investoři znervózní, když začne stoupat inflace. Nejlepší způsob, jak v takové chvíli udržet své investiční emoce na uzdě, je mít dlouhodobý investiční plán a toho se držet. Kvalitně sestavený investiční plán v sobě již zahrnuje váš vlastní rizikový profil a díky tomu můžete i v této době klidně spát.