Rentiérem po dobrém, nebo po zlém

autor: | 22. února 2022

Před pár dny mi náš nový klient vyprávěl svůj příběh. Nedávno prodal úspěšnou firmu a rozprodal portfolio nemovitostí dohromady za necelých 100 milionů Kč. Bylo mu 55 let a to mnoho podnikatelů považuje teprve za střední věk, kdy odchod z podnikání neplánují. Byl to i jeho případ. Pracoval 10 hodin denně a svou firmu řídil jako mikromanažer. Vše se dařilo, obraty rostly a na účtu se hromadily peníze. Postupně z vydělaných peněz nakupoval nemovitosti, měl koně a došlo i na jachtu.

Úspěch si ale vybíral svou daň. Tou bylo několik rozpadlých manželství, nedostatek volného času sám pro sebe i neustálý tlak a stres. Měl vše, co si mohl přát, chyběl mu jen čas, kdy by si toho mohl užít.

Až jednoho dne …

Jednoho dne ráno ale nedokázal vstát z postele. Z ničeho nic zůstal mnoho měsíců uvězněný ve vlastní posteli, ze které nedokázal odejít. Ucho pomyslného džbánu, se kterým chodil pro vodu, se utrhlo. Jeho tělo řeklo dost! Vyprávěl mi, jak si najednou uvědomil, že jsou mu všechny jeho peníze, koně, auto a domy k ničemu a cokoliv by vyměnil za to, aby byl zase v pořádku.

Vzpomněl jsem si při jeho vyprávění na svůj vlastní zážitek. Ve 23 letech jsem byl s rodinou na dovolené ve Slovenském ráji. Hned první den se mi na jednom vodopádu smekla noha a já jsem si „užil“ 13 metrů volného pádu. Když mě po pár hodinách vrtulníkem vytáhli a dostali do nemocnice, měl jsem zlámané ruce, nohy i páteř.

V nemocnici jsem ležel v posteli, nemohl se posadit ani otočit třeba na bok a všechny peníze světa mi byly k ničemu. Jediné, na čem skutečně záleželo, bylo, že každý den u mé postele seděla má partnerka a má rodina. Oni mě drželi nad vodou, pomáhali mi nepropadnout depresi a přestat si pořád dokola pokládat otázku, jestli budu ještě chodit.

U mě to naštěstí i díky podpoře mých nejbližších dopadlo dobře, ale takový zážitek ve vás prostě něco změní. O životních hodnotách často přemýšlíme, mluvíme a diskutujeme, ale v takových chvílích se jich skutečně dotýkáme. I já jsem se změnil. Peníze přestaly být na prvním místě, oženil jsem se, postavil dům a dlouho před mými vrstevníky jsem založil rodinu a narodil se můj syn. Začal jsem si více užívat každého dne, naučil jsem se žít tak, abych nemusel ničeho litovat, i kdybych zítra měl odejít.

Jak to bylo dál …

Příběh mého klienta byl nakonec velmi podobný. Když se mu podařilo dát se více do pořádku, rozhodl se přehodnotit svůj život. Rozhodl se zbavit všech věcí, které ho omezovaly, limitovaly a vyžadovaly víc jeho pozornosti, než by si přál. Proto úspěšně prodal svou společnost, rozhodl se prodat i nemovitosti a překvapivě už dnes nemá ani koně s jachtou. Zásadně zjednodušil svůj život. Pořídil si vysněné obytné auto, chalupu, na kterou může uniknout před ruchem města, a začal mnohem více cestovat.

Zorganizoval si svůj život tak, aby měl čas na věci, které jsou pro něj skutečně důležité – rodina, přátelé, koníčky, cestování, i on sám. S námi také začal spolupracovat ne proto, abychom zvýšili výnos jeho investic, ale hlavně proto, abychom mu ušetřili čas a nervy. Zvýšení investičního výnosu je tak pro něho spíše vítaným bonusem. Je pro něj důležité, abychom měli jasný rentiérský plán, kterým se budeme dlouhodobě řídit. Díky němu může on i jeho další generace žít z výnosů jeho majetku.

Nemusíte čekat, až budete muset

Nemusí to ale jít jen touto cestou. Nemusíte čekat, až vás život donutí! Přechod do rentiérské fáze je možné předem dobře naplánovat a připravit se na něj. Je důležité si uvědomit, že většina rentiérů se jimi po technické stránce stala dříve, než na to byli skutečně připravení. Jinými slovy dostatečný majetek na to, aby mohli žít jen z jeho výnosů, měli dříve, než byli ochotní takový život opravdu žít. Je tak důležité svůj přechod naplánovat a rozfázovat.

V akumulační fázi se snažíte odkládat maximum prostředků pro jejich budoucí čerpání. Postupně dojdete do fáze, kdy peněz již máte dostatek nebo jich k datu, na které cílíte, budete mít dostatek, i když přestanete vkládat další peníze. Právě to je vaše šance na přechod do předrentiérské fáze. Ta jednoduše funguje tak, že když už máte v investicích dostatek, přestanete odkládat další prostředky. Tyto peníze navíc vám umožní zvýšit si životní standard nebo snížit pracovní zátěž a mít více času na věci, které jsou pro vás skutečně důležité.

Přesně tuto cestu používám například u klienta, se kterým pracuji již více než 7 let. Dnes se mu staráme o více než 35 milionů Kč v cenných papírech a investičních nemovitostech. Je mu 45 let a svou rentu plánuje v horizontu několika let. Ale již nyní má v investicích více, než na čerpání renty potřebuje. Proto každý rok diskutujeme o tom, jak prostředky, které mu zbývají, co nejlépe utratit, aby jemu i jeho nejbližším přinesly co nejvíce radosti. Před rokem si koupili elektrokola, na která s manželkou pravidelně vyráží, letos zase naplánovali stavbu bazénu, na který se těší, že si ho s rodinou užijí. A přestože jsme zvýšili jeho standardní výdaje, jeho majetek každým rokem stále narůstá.

Kdy máte dost

Je zkrátka důležité si připustit, že v určité fázi už máte peněz dostatek a více už jich nepotřebujete. Neznamená to, že jich víc mít nemůžete, ale nemělo by to být na úkor lidí, zážitků a věcí, které jsou pro vás důležité! Není nic horšího, než když se za sebou ve stáří otočíte a zjistíte, že jediné, co máte, je hromada peněz, kterou si nemáte s kým užít a vlastně už vám na to ani nezbývá moc času.

Život je zkrátka příliš krátký na to, aby jeho cílem bylo jen vydělávání peněz. Jako nejdůležitější ve svém životě hodnotí lidé ve vyšším věku vztahy, které budovali a udržovali, a zážitky, které prožili.

Žijte tedy každý den tak, jako by měl být tím posledním! A raději po dobrém, než po zlém.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

FED jako významný hráč na finančním trhu

Proč právě FED přitahuje takovou pozornost? Objasníme Vám klíčovou roli FEDu pro dlouhodobé investory a jejich investice. Pochopíte, proč byste ho měli brát vážně při svých investičních rozhodnutích.

Investice pro děti „tata banka“

Jako táta dvou dětí často řeším, jak učit své děti pracovat s penězi, aby si jich vážily, ale na druhou stranu se jimi nenechaly pohltit. Všichni...

Přečtěte si také …

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investice

Jak investovat s Warrenem Buffettem

Jak se stát akcionářem společnosti Warrena Buffetta a pár zajímavostí z letošního setkání akcionářů Berkshire Hathaway se dozvíte v tomto článku.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.