Rok s covidem – co nám dal a vzal?

autor: | 14. dubna 2021

Začátkem loňského roku jsme se poprvé setkali s novým, do té doby neznámým pojmem lockdown ekonomiky. Ještě pár měsíců předtím nikoho ani nenapadlo, že by mohla přijít událost, která způsobí zastavení některých segmentů ekonomiky na dlouhé měsíce a nechá velkou část světa sedět doma.

Jak na tuto situaci reagovaly trhy

V prvních dvou měsících jsme na finančních trzích viděli obrovskou paniku. Investoři se zbavovali akcií a ty na to reagovaly největšími poklesy za posledních deset let. Americké akcie při poklesech překonaly hranici 30 %. Ekonomiky celého světa se dostaly do recese a vypadalo to, že nás nečeká příliš pozitivní budoucnost.

Zajímavostí určitě bylo hned několik rekordů v podobě největších historických poklesů na denní bázi, které kdy akciové trhy zažily. Tyto extrémně rychlé poklesy nebo nárůsty jsou dány hlavně způsobem, jakým jsou dnes akcie obchodované. Dříve rozhodnutí o nákupu nebo prodeji dělal člověk, dnes ho dělá počítač. Lépe řečeno počítač nedělá rozhodnutí, ale řídí se předem nastaveným programem (algoritmem).

Ten mu například říká – pokud cena dané akcie klesne pod x Kč, prodej ji. Počítač neřeší, jestli se jedná o krátkodobou korekci, ale prostě slepě vykoná předem nastavený pokyn. Pokud se takových počítačů sejde v danou chvíli více, musí jít s cenou níž a níž, aby dokázaly akcii prodat rychle. Ceny díky tomu raketově letí dolů.

Je to nový normál. Většinu obchodů dnes na burzách provádí právě takové počítači řízené obchodní systémy a musíme proto počítat s tím, že poklesy a nárůsty budou v budoucnu již jen vyšší. Jako dlouhodobý investor to nemusím řešit, protože v takové chvíli své pozice neprodávám, ale je třeba s tím počítat, aby mě to nezaskočilo a nevystrašilo.

Co vše se změnilo

Zásadním okamžikem v loňském roce byl konec března, kdy americká centrální banka FED oznámila, že vstoupí na trhy a začne okamžitě v neomezeném množství nakupovat aktiva. V první fázi se to týkalo hlavně aktiv dluhopisových, ale postupně se seznam nakupovaných aktiv rozšiřoval.

Tím přinesli centrální bankéři na trhy tolik potřebnou důvěru a velké množství nových peněz. Právě tento okamžik změnil celkový vývoj. Akcie přestaly klesat a začaly se postupně vracet na své původní hodnoty. Trvalo jen pár měsíců a akcie byly zase zpět na svých maximech.

Zlato jako vítěz

Ve chvíli, kdy investoři panikaří a prodávají svá aktiva, hledají nějaký bezpečný přístav, do kterého je mohou přesunout. Takovým přístavem se v loňském roce stalo zlato, které zažilo začátkem roku nebývalý nárůst poptávky a tím pádem i ceny.

Na obrázku můžeme vidět, že globální akcie (zelená čára) padaly pod tlakem špatných zpráv a výprodejů a zlato naopak extrémně posilovalo. V průběhu roku, po zklidnění situace a návratu k normálu, začalo zlato zase klesat zpět k původním hodnotám ze začátku roku a akcie ho opět přerostly.

Můžeme si z toho vzít, že pokud chceme snížit kolísavost svého portfolia, můžeme to provést tím, že do něj přidáme i část investovanou do zlata (spíše toho burzovně obchodovaného než fyzického). Na druhou stranu vložit vše nebo větší část investice do zlata by z dlouhodobého hlediska nebylo rozumné.

Co bude dál?

Jediné, co v životě máme jisté, je smrt, ostatní je ve hvězdách. Platí to i o dalším vývoji v ekonomice a na finančních trzích. Letošní scénář může být velmi optimistický, plný hospodářského růstu a návratu ekonomik do normálu. Stejně tak může nastat i opačná situace, kdy vlivem přehřátí trhů dojde ke kolapsu ekonomik a přijde krize. I když očekávám spíše první scénář, je důležité, abyste vy i vaše portfolio byli připraveni na oba dva.

Klíčem k úspěchu je dlouhodobý investiční plán, který vám pomůže se dobře popasovat s jakýmkoliv směrem vývoje ekonomiky a finančních trhů. Připomene vám, že při poklesech se nemusíte vzrušovat, protože vás nezajímá hodnota portfolia na konci letošního roku, ale na konci vašeho investičního horizontu, který máte určitě delší. Současná krize vás proto nemusí vyvádět z míry. Naopak je pro vás skvělou příležitostí pro levné nákupy aktiv se „slevou“. O tom, jak by měl váš investiční plán vypadat, píši konkrétně v našem praktickém průvodci investováním do ETF fondů.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Prodej firmy krok za krokem

Nikdo z nás není nesmrtelný a stejně tak i každé dobrodružství v našich životech jednoho dne skončí. Podnikání a budování společnosti nevyjímaje....

Přečtěte si také …

Investice

Jak investovat s Warrenem Buffettem

Jak se stát akcionářem společnosti Warrena Buffetta a pár zajímavostí z letošního setkání akcionářů Berkshire Hathaway se dozvíte v tomto článku.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.