Hlavní kancelář: Palackého 272/8, Plzeň
734 258 888

Warren Buffett: “Příběh o Džinovi”

Nedávno jsem dočetl knížku Snow Ball od Warrena Buffetta a našel jsem v ní jeden příběh, o který bych se s vámi chtěl podělit. Nesouvisí sice s investicemi přímo, ale dal by se na ně použít úplně stejně. Věřím, že pro vás bude stejnou inspirací, jako byl pro mě. Občas se skutečně chováme nejhůře k těm věcem, které dostáváme zadarmo – jako je naše tělo, mysl a nebo třeba vztahy, které si mezi sebou vytváříme. Přitom právě tyto věci patří v našem životě mezi ty nejdůležitější!

Warren Buffet – Sněhová koule

“Když mi bylo šestnáct, myslel jsem jen na dvě věci – na děvčata a na auta. U děvčat jsem neměl velké úspěchy. Tak jsem myslel na auta. Na holky jsem teda myslel taky, ale větší úspěch jsem měl s auty.
Řekněme, že když mi bylo šestnáct, zjevil se mi Džin a  řekl: Warrene, dám ti auto, jaké si vybereš. Zítra ráno tady bude, převázané obrovskou mašlí. Úplně nové. A bude jenom tvoje.
Protože jsem znal všechny ty příběhy o džinech, zeptal jsem se: V čem je chyták? A džin odpověděl: Má to pouze jeden háček. Bude to jediné auto, které budeš v životě mít. Musí ti vydržet celý život.
Kdyby se to tak skutečně stalo, auto bych si vybral. Ale dokážete si představit, co bych s ním dělal s vědomím, že mi musí vydržet celý život?
Asi pětkrát bych si přečetl návod k obsluze. Vždy bych parkoval jen v garáži. Kdyby utrpělo i to nejmenší promáčknutí nebo škrábnutí, okamžitě bych ho nechal opravit, protože bych nechtěl, aby zrezivělo. Staral bych se o to auto jako o dítě, protože by mi muselo vydržet celý život.
To je přesně ta situace, ve které jste, co se týká vaší mysli a těla. Máte pouze jedno tělo a jednu mysl. A musí vám vydržet celý život. Víte, je velmi jednoduché je dlouhé roky užívat. Ale jestli se o své tělo a mysl nepostaráte, budou z nich za čtyřicet let trosky, jako z toho auta. To, co dnes, právě teď uděláte, rozhoduje o tom, jak budou vaše tělo a mysl fungovat za deset, dvacet nebo třicet let.”

Napište mi na jiri@cimpel.cz, jak to vidíte vy!

Autor:  Jiří Cimpel, EFA

20. května 2017
||

Related Posts