Plánování dědictví v rodinách

autor: | 7. listopadu 2018

Složité rodinné vztahy začínají být běžným společenským jevem. Přibližně každé druhé manželství se dnes rozpadne. Krize podle statistiků nastává přibližně po 13 letech, to je doba, které se takové manželství v průměru dožije.

I když v posledních letech rozvodů pomalu ubývá, jejich počet je stále alarmující. Například v roce 1930 se rozpadlo asi šest procent manželství, v roce 1980 už nevydržel téměř každý třetí svazek. Na přelomu tisíciletí už nezdarem končily zhruba dvě pětiny manželství. V roce 2010 rozvodovost kulminovala a dosáhla hranice padesáti procent.

V tomto článku se nebudeme zabývat důvody, proč se manželství rozpadají, o tom už bylo napsáno mnoho. Ale podíváme se, co by měli rozvedení a často znovu sezdaní lidé u nově vzniklé rodiny zohledňovat při plánování své finanční budoucnosti. Jedna ze situací, která majetkové poměry těchto rodin činí složité, je případné úmrtí jednoho z manželů.

Co může nastat

Popíši Vám konkrétní případ. Karel pracuje v nadnárodní firmě jako IT specialista. Má za sebou nepříjemný rozvod a z předchozího manželství má dvě děti, které žijí s matkou. Z pochopitelných důvodů se Karel již nechce znovu ženit. Jeho současná partnerka Monika pracuje jako učitelka na částečný úvazek a má dvě malé děti z předchozího manželství, které nyní společně s Karlem vychovávají.

Karel s Monikou jsou spolu už 6 let. Žijí společně v Karlově bytě, který zdědil po rodičích. Karel je živitel rodiny a přináší hlavní příjem. Daří se jim dobře hospodařit a mají tak značné úspory, které chtějí použít pro koupi domku kousek za Prahou.

Bohužel, jednoho dne měl Karel cestou z práce tragickou nehodu a domů k Monice a dětem se už nevrátil. Co následovalo, bylo tragické a pro celou rodinu naprosto nečekané.

Trvalo několik měsíců než se Monika a děti z celé situace emočně vzpamatovali a začali znovu normálně žít. Uskromnili se a s pomocí úspor, které díky Karlovo velké výplatě v uplynulých letech našetřili, se vrátil jejich život do normálu.

Když ale konečně došlo k dědickému řízení, Monika s hrůzou zjistila, že protože nebyli manželé a Karel si její děti nepřivlastnil, nemají z dědictví po Karlovi nárok na nic. Veškerý Karlův majetek – byt, auto i veškeré Karlovo úspory, zdědily na půl jeho dvě děti z předchozího manželství. Monika se musela s dětmi přestěhovat, najít si novou práci na plný úvazek a velmi se uskromnit.

Ani manželství neřeší vše

Stává se, že v případě úmrtí jednoho z manželů, bývá druhý z manželů překvapený zákonným dělením majetku. Často vidím situace, kdy mají starší manželé s dospělými dětmi vlastní byt nebo dům a vedle naspořenou značnou hotovost, kterou si připravují pro zajištění důchodu. Neuvědomují si, že v případě úmrtí jednoho z manželů má pozůstalý partner nárok na svou polovinu majetku v SJM, ale druhá polovina se dělí rovným dílem mezi něj a děti. Tím se často dostanou do situace, kdy si nechají nemovitost ve které bydlí a děti si rozdělí jejich hotovost a investice. Oni následně zůstávají bez úspor a to ve vyšším věku bývá značnou komplikací.

Majetek v SJM:

Dům 6 mil Kč
Hotovost 3 mil Kč

Rozdělení:

Pozůstalý partner = 4,5 mil (SJM) + 1,5 mil (dědictví) = 6 mil Kč (Zůstane mu dům)

Děti = každý 1,5 mil Kč (rozdělí si hotovost)

Dědický plán

V rámci finančního plánu s našimi klienty vždy připravujeme i plán dědictví. Pár jednoduchých kroků, které uděláte, může Vaší rodině zásadním způsobem změnit život.

  1. Mluvte – seberte odvahu a otevřeně se svou rodinou diskutujte o tom, co by se mělo stát v případě úmrtí jednotlivých členů rodiny.
  2. Sepište Vaší představu, kterou jste v rámci rodinné rady sestavili.
  3. S notářem sepište závěti – závěť je pro klienty zákonná cesta, jak ovlivnit rozdělení majetku po úmrtí. Rozdělení má své limity – nesmíte například vynechat neopomenutelné dědice, ale může Vaše představy z velké části naplnit.
  4. Udržujte závěti aktuální – život se mění a pokud na svou závěť zapomenete a nebudete ji při zásadních změnách (svatba, rozvod, narození dítěte, nabytí mimořádného majetku …) aktualizovat, může se stát jednoho dne problémem.
  5. Dary za života – nemusíte čekat až do okamžiku smrti na to, abyste předali svůj majetek další generaci. Řada mých klientů volí tuto cestu jako způsob, jak mít předávání majetku plně pod kontrolou. V ČR v rámci rodiny neplatíte žádnou darovací daň.
  6. Svěřenský fond – využijete ho, pokud nechcete majetek rozdělovat ještě za života a přesto chcete mít plnou svobodu v rozhodování jak, kdy, komu a za jakých podmínek bude rozdělený. Můžete ho využít i v situacích, kdy chcete z dědictví zcela vyloučit některé z Vašich dětí nebo majetek rozdělit nerovnoměrně a zahrnout i další osoby.

Závěrem

Z praxe vím, že  pro většinu klientů je smrt velmi citlivé téma, kterým se snaží příliš nezabývat. I já bych raději řešil příjemnější otázky. Ale vzhledem ke zkušenostem z průběhu dědických řízení, které jsem osobně zažil, považuji toto téma jako jedno z těch nejzásadnějších.

Často slyším od klientů, že mají dobré vztahy v rodině a že nepočítají s tím, že by se jejich partner a děti v takové situaci nedomluvili. Je ale dobré si uvědomit, že ve chvíli, kdy se začne rozdělovat majetek, jedno jak velký, nebudete diskutovat jen s Vašimi dětmi, ale skrze ně i s jejich manželi, manželkami, tchýněmi, tetičkami, kamarádkami apod. A věřte, že i zcela jasné dědictví v harmonicky fungující rodině, se snadno na mnoho let změní v noční můru a nevratně rozvrátí celou rodinu.

Jednoduchý dědický plán může pomoci nejen distribuovat majetek podle Vašich představ, ale také ochrání rodinu a vztahy v ní, proti rozvratu, který by bez něj mohl snadno nastat.

Další zdroje:

ČSU, FEIFA

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Dědictví

SÍLA LEHKOSTI. Co tě nezabije, to tě posílí

V životě se můžeme trápit věcmi, které nemůžeme změnit, nebo k němu přistupovat s lehkostí, která nám dodá sílu. V článku s vámi chci sdílet svůj pohled na život a můj vlastní příběh, který mě v životě posunul dál.

Rodinný holding jako rodinná banka II

Rodinný holding vám usnadní správu majetku i jeho předání dalším generacím a navíc s jeho pomocí významně optimalizujete své daňové výdaje.

Přečtěte si také …

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.