6 věcí, které může investor očekávat v roce 2020

autor: | 22. ledna 2020

Dlouhodobý investiční horizont se vždy lépe představuje, pokud se díváme směrem zpět. Posledních 10, 15 nebo 20 let většinou vypadá jako procházka růžovým sadem. Je snadné si představit, že jsem před 20 lety zainvestoval podle investičního plánu své peníze, celou dobu jsem je nechal pracovat a teď sklízím fantastický výnos. Pokud jsme ale sami k sobě upřímní, je mnohem těžší si představit, jak se budu investičně chovat v dalších letech. Hlavou mi pak snadno běží spousta otázek: „Co když …?“ 

I bez schopnosti předpovídat budoucnost Vám chci ukázat svůj pohled na to, co můžete očekávat jako investor v novém roce 2020.

Rok 2019 pohledem investora

Začátkem roku 2019 jsme si jako investoři „lízali“ své rány po výprodejích na akciových trzích z konce roku 2018. Ty poslaly index S&P 500 o 20 % dolů. Většina novinových článků věštila, že rok 2019 bude ve znamení zpomalování a že akcie budou i nadále oslabovat.

Opak se ale ukázal být pravdou a žádný z černých scénářů se v roce 2019 nevyplnil. Akcie během prvního čtvrtletí dohnaly své ztráty z konce roku a několikrát v průběhu roku překonaly svá historická maxima. Přes veškerý počáteční pesimismus byl rok 2019 pro finanční trhy a investory jedním z nejlepších za poslední dobu.

Opět se ukázalo, že vývoj na finančních trzích prakticky nelze předpovídat, obzvlášť ne pro blízkou budoucnost, protože aktuální investorské emoce a nálady dokáží zcela zastínit a změnit jakoukoli vizi budoucnosti.

I o roce 2020 platí, že nikdo nevíme, co se přesně stane a jak na to budou finanční trhy a investoři reagovat. Jsem si však celkem jistý, že v roce 2020 nastane těchto 6 věcí:

1. Vaše výsledky z roku 2019 budou mít dopad na to, co očekáváte od investic v roce 2020!

Aktuální výsledky nás ovlivňují v mnoha ohledech. Poklesy na konci roku 2018 byly pro mnoho investorů signálem k tomu, že mají očekávat mizerné výsledky i v roce následujícím. Řada z nich měla tendenci opouštět akciové pozice a přecházet do jiných alternativních aktiv.

V loňském roce bylo těžké prodělat a právě tyto skvělé výsledky teď mohou investory snadno ovlivnit. Investoři přirozeně očekávají, že současný trend bude pokračovat, a proto mají tendence navyšovat v portfoliu akciovou složku ve snaze zajistit si vyšší výnosy. Máme-li tendenci vycházet z této pozitivní zkušenosti jako základny pro předvídání toho, co nastane v budoucnu, je to často k naší vlastní  škodě.  

2. Určitě se stane něco, co nebude dávat žádný smysl!

Jistě přijde něco, co bude zcela odporovat našim očekáváním (jako třeba geopolitické změny, iracionální tržní pohyby, překvapivé tučné zisky, nečekané ztráty nebo řada bláznivých novinek, událostí a nevysvětlitelných poklesů a růstů finančních trhů). Naučil jsem se, že trhy vždy něčím překvapí. Trik spočívá v tom nebýt překvapený z toho, že jsem překvapený, protože trhy se skutečně chovají zcela náhodně a nepředvídatelně v průběhu krátkého času.

3. Budou tu investoři, kteří zbohatnou rychleji než Vy!

Strach z toho, že propásnu životní investiční příležitost, vede ke ztrátě opatrnosti a těm největším investičním chybám i následným finančním ztrátám. Poslední takovou velkou vlnou byl před pár lety Bitcoin a jeho raketový růst. V poslední chvíli lidé nakupovali Bitcoiny ve snaze svézt se na této vlně a prakticky z nuly pohádkově zbohatnout. Jak už asi víte, většině se to nepodařilo a mnoho lidí přišlo o podstatnou část svých životních úspor.

Buďte trpěliví, žádný velký úspěch nepřijde přes noc a pokud ano, většinou   za ním stojí roky příprav právě na tu jednu noc. Držte se svého dlouhodobého investičního plánu a nesnažte se hledat zkratky.

4. Nejlepší investice, kterou můžete udělat, je zvyšovat množství svých úspor.

Nemáte žádnou kontrolu nad finančními trhy, daňovými zákony, volbami, ekonomickým růstem nebo tím, jak se chovají ostatní investoři. Ale máte plnou kontrolu nad tím, kolik peněz ušetříte, což je nejdůležitější investiční rozhodnutí, které uděláte.

Většina našich klientů nezbohatla najednou a nečekaně přes noc, ale dopracovali se ke svému majetku postupným odkládáním a investováním svých úspor v průběhu dlouhého času.

Je to jistě nudná rada, ale pokud se obáváte, že se trhům nebude dařit tak, jak si představujete, prostě spořte o trochu více. Je to nejvíce proaktivní věc, kterou můžete udělat.

5. Budou akcie, fondy, strategie a aktiva, která raketově vystřelí a kterých byste si přáli mít více!

Každý rok se najde něco, do čeho by lidé chtěli vložit všechny své peníze a dosáhnout na astronomické výnosy. Můžete samozřejmě snít o tom, že se Vám podaří vsadit v loterii všechna čísla správně, ale někde uvnitř sebe dobře víte, že správné dlouhodobé portfolio není honba za pohádkovou výhrou, ale trpělivá a postupná práce.

6. Diverzifikace Vám bude připadat trochu zbytečná.

Jakákoliv dlouhodobá investiční strategie v průběhu času určitě přinese chvíle, kdy se její dodržování bude z krátkodobého pohledu zdát trochu bláznivé. Vaše trpělivost a disciplína bude testována hlavně v okamžicích, kdy trhy dosahují svých extrémů. Diverzifikace je pro trpělivé lidi a vyžaduje ignorování takových tržních prostředí, ve kterých si připadáte jako blázen tím, že rozdělujete své investice na více částí a nesázíte vše na jednu kartu!

I v roce 2020 bude platit základní pravidlo: Trhy budou kolísat, investoři budou nervózní a zvítězí ten, kdo se s chladnou hlavou povznese nad krátkodobé výkyvy a bude se držet svého dlouhodobého investičního plánu i předem zvolené alokace svých investic.

Pokud hledáte partnera, který Vám pomůže udržet v investicích směr a dovede Vás ke splnění Vašich cílů, budu velmi rád, pokud Vaše volba padne na nás. Napište si o konzultaci a probereme možnosti spolupráce.

Zdroj: https://awealthofcommonsense.com/2020/01/10-things-investors-can-expect-in-2020-2/

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

FED jako významný hráč na finančním trhu

Proč právě FED přitahuje takovou pozornost? Objasníme Vám klíčovou roli FEDu pro dlouhodobé investory a jejich investice. Pochopíte, proč byste ho měli brát vážně při svých investičních rozhodnutích.

Investice pro děti „tata banka“

Jako táta dvou dětí často řeším, jak učit své děti pracovat s penězi, aby si jich vážily, ale na druhou stranu se jimi nenechaly pohltit. Všichni...

Přečtěte si také …

Investice

Kde jsou Vaše peníze v bezpečí?

Loď v přístavu je v bezpečí. To ale není to, proč jsou lodě stavěné...Admirál Grace Hopper S penězi je to úplně stejné. Mnoho lidí má pocit, že...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.