Jak poznat dobrou společnost

autor: | 18. dubna 2018

Warren Buffet říká, že investování není o tom, které odvětví bude mít menší nebo větší vliv na společnost, ani  jak které odvětví poroste, ale o tom, určit, zda konkrétní společnost má nějakou konkurenční výhodu a především, zda je tato výhoda

dlouhodobě udržitelná. Buffet to dále přirovnává k hledání pevnosti, kolem níž je velký vodní příkop plný krokodýlů a piraní, což ji činí nedobytnou. V angličtině říká, že hledá společnosti, které mají kolem sebe “moat”.

Existence nějaké trvale udržitelné konkurenční výhody se nejčastěji projevuje ve vysokých výnosech kapitálu. Ukazatel, který výnos kapitálu ukazuje, se jmenuje ROE (Return of Equity = výnos vlastního kapitálu). Vysoké ROE je tak nejlepším ukazatelem přítomnosti MOAT. Spolu s ním jdou ruku v ruce i vysoké marže a především vysoké volné cash flow.

Kde je hledat a kde ne

Společnosti s trvale udržitelnými konkurenčními výhodami často podnikají v odvětvích, ve kterých existují vysoké bariéry pro vstup. Bariéry mohou mít různé podoby. Například:

 • vysoké náklady zákazníků na změnu nebo odchod
 • vysoká potřeba počáteční investice
 • značka
 • nižší provozní náklady
 • jedinečnost aktiv
 • závislost klientů
 • patentované technologie
 • regulace
 • výhody z rozsahu
 • network efekt
 • kultura společnosti a integrita managementu

Příklady takových společností.

 • Spotřební firmy:
  • Coca-Cola
  • Nestlé
  • Philip Morris
  • Anheuser Busch
 • Technologické společnosti:
  • Apple
  • Oracle
  • Qualcomm
 • Ve financích:
  • Mastercard
  • Wells Fargo
 • V obchodu:
  • Walmart
  • Amazon

Jsou odvětví, kde jsou šance, že nějakou firmu s MOAT nalezneme, mizivé. Jde například o aerolinky, ocelárny, automobilky, telekomy, ropné společnosti, těžbu kovů nebo papírny. Tato odvětví mají některé společné charakteristiky, jako jsou nízké bariéry vstupu do odvětví, chronický nadbytek kapacit, vysoká potřeba kapitálových investic, nemožnost cenové tvorby, neexistence značky, nízké volné cash flow, využívání vysokého dluhu. Dobrá společnost má přesně opačné vlastnosti. Nepotřebuje pracovat s vysokým dluhem, protože chrlí stabilně silné cash flow, má do velké míry schopnost cenotvorby a je často obtížně nebo téměř vůbec replikovatelná. Pokud své hledání dobrých společností soustředíme na odvětví s nadprůměrnou ekonomikou, zvýšíme tím šance na úspěch a lépe využijeme čas.

Jak široký příkop chcete

Některé firmy mají MOAT hodně široký a téměř nedobytný, jiné ho mají užší a musejí ho neustále udržovat a opevňovat, aby je o něj konkurence nepřipravila. Z vlastních zkušeností mohu říci, že lepšími investicemi bývají spíš společnosti s užším MOAT. Široký MOAT vede někdy k pohodlnosti.

V dnešním světě, kde všichni chtějí všechno hned a zadarmo, lidé sní o tom, že vybudují nový Twitter nebo nový Amazon, i přesto, že ani jedna z těchto společností nic nevydělává. Málokdo sní o tom, že vybuduje nový John Deere, novou DaVita nebo Berkshire Hathaway.

Berkshire Hathaway je vůbec zajímavý příklad. Je to mimořádně úspěšná společnost, a to především díky ojedinělému business modelu. Ten je všem dlouhá desetiletí na očích a přitom se ho téměř nikdo nesnaží napodobit (až na některé velmi vzácné výjimky). Vyžaduje totiž každodenní dlouhodobé úsilí a hodně velkou trpělivost. Na trzích se pohybuje hodně sprinterů, ale jen málo maratonců. Maraton je větší dřina, ale v akciích vede  jednoznačně k lepším výsledkům.

Proč jsou akcie lepší investicí než dluhopisy

Velmi velká ale přitom nenápadná výhoda investování do firem, tedy nákupu akcií, je v tom, že firmy jsou živé organismy. Liší se tím například od dluhopisů nebo nemovitostí. Ty jsou svým způsobem mrtvé. Ve firmách lidé vytvářejí hodnotu a dobré firmy jsou adaptabilní. Dokážou se přizpůsobit změně okolních podmínek. Ty se mění neustále, ať už máme na mysli ekonomické prostředí, ekonomický cyklus, inflaci, úrokové sazby, dostupnost kapitálu, daně, regulaci a samozřejmě také konkurenci a preference zákazníků. Schopnost adaptace je nesmírně důležitá a je zřejmé, že lepší přizpůsobovací schopnosti budou mít firmy, které chrání jejich MOAT. Na jednotlivé společnosti je potřeba pohlížet ne jako na okamžitý statický obraz, ale jako na dynamický a vyvíjející se organismus.

Jak využívat MOAT jako malý investor

Akcie a jejich MOAT, můžete na základě výsledovek a dobré orientace na finančním trhu, vyhodnocovat sami. Dá to samozřejmě hodně práce a zabere to spoustu času, ale je to to nejlepší co byste mohli pro Vaše investice udělat. Pokud, Vás ale investování profesionálně neživí a netrávíte denně několik hodin čtením výsledovek a výročních zpráv, tak existuje i jednodušší řešení. V našich portfoliích často využíváme ETF fondy, které tento systém investování využívají. Agentura Morningstars již řadu let sestavuje index Wide Moat Focus TR a na jeho základě je postaveno i několik EFT fondů, které podle něj pravidelně svá portfolia realokují.

Zdroje: http://www.morningstar.com

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

Přečtěte si také …

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.