Proděláte nebo vyděláte na akciích po amerických prezidentských volbách?

autor: | 28. října 2020

Jste-li našimi pravidelnými čtenáři, víte, že neradi věštíme budoucnost. Důvodem není, že bychom nad budoucností nepřemýšleli. Naopak je to hlavní téma, které pravidelně řešíme například na našich investičních výborech. Naši analytici a portfolio manažeři – Ing. Daniel Majstorović a Ing. Martin Buršík, MBA – se jím zabývají denně, protože jako investiční poradci potřebujeme mít názor na to, co nám blízká budoucnost může přinést. Z toho vycházíme při práci s portfolii našich klientů a investorů.

Je důležité si uvědomit, že jediná jistota, kterou v životě máme, je ZMĚNA. A jediné, co můžeme s jistotou na finančních trzích předvídat, je to, co odpovídal Peter Lynch už na začátku 20. století všetečným novinářům na otázku, jak se budou vyvíjet trhy v dalších týdnech: „Trhy budou kolísat!“

Přesto, pojďme si trochu zavěštit :-)

Začněme pohledem do minulosti amerických prezidentských voleb

Nebudeme se zabývat tím, jak se v krátkých obdobích kolem termínu voleb zvyšovala volatilita (kolísavost) cen akcií, ale podíváme se, jak se trh choval v následujících měsících.

Vidíme, že americký akciový trh po posledních devíti amerických prezidentských volbách (bez ohledu na jejich vítěze) předvedl silné a dlouhé růsty.  V dalším roce akciové trhy vždy velmi významně rostly. V průměru to bylo o více než 25 %.  

Co tedy přijde po amerických prezidentských volbách 2020?

Na minulých číslech vidíme, že bychom mohli očekávat dlouhodobý růst a posílení amerických akciových indexů. Na druhou stranu jsme se ještě nikdy v období prezidentských voleb nepotýkali s obdobím řízených lockdownů ekonomik po celém světě a s tím spojenou uměle vyvolanou recesí (poklesem hospodářské výroby). Máme zde zcela novou situaci, která může přinést řadu překvapení.

Podpora finančních trhů a ekonomiky ze strany centrálních bank

Pro další růst akcií mluví neustále se rozšiřující podpora centrálních bank, které tlačí na finanční trhy. Jejich podpora se projevuje historicky nejnižšími úrokovými sazbami, kterými chtějí  motivovat komerční banky, aby co nejvíce půjčovaly a tím se roztáčela kola spotřeby.

Druhou významnou podporou je dodávání likvidity na finanční trhy v podobě přímých nákupů cenných papírů centrální bankou. Spuštění těchto nákupů ze stany Americké centrální banky (FED) je mimochodem jeden z klíčových okamžiků letošního roku.

Začátkem letošního roku před započetím těchto nákupů klesaly ceny akcií vysokým tempem. Jedním z důvodů těchto ukvapených výprodejů byla obava investorů, že vlivem paniky nebude protistrana, která by od nich jejich akcie v dalším období odkoupila (tzv. hrozba dočasné ztráty likvidity na finančních trzích). Vstup FEDu na trhy a jeho garance, že bude některá aktiva odkupovat a zajišťovat tím protistranu prodávajícím, vrátil na finanční trhy  v té době tolik potřebnou důvěru a poklesy se prakticky zastavily. Je to také jeden z důvodů, proč se ceny akcií letos ze svých poklesů zotavily tak rychle.

Centrální banky prohlašují, že obě tyto podpory – nízké sazby a nákupy cenných papírů – budou držet i nadále. To je z pohledu kratší budoucnosti pro finanční trhy a jejich růst rozhodně dobrou zprávou.

Kdo vyhraje americké prezidentské volby

Nebudu se pouštět do diskuze, jestli v USA vyhraje prezidentské volby Biden nebo Trump, to necháme na amerických voličích. Nakonec, v historii se mnohokrát ukázalo, že i nejpřesnější předvolební průzkumy se často mýlí a o překvapení nebyla nikdy nouze.

Oba dva kandidáti mají svá pro a svá proti.

Donald Trump

V případě jeho zvolení může být výhodou pro finanční trhy, že nepřijde razantní změna politiky a bude se pokračovat v nastoleném trendu. Na druhou stranu s Donaldem Trumpem je spojená i agresivní politika USA, která zpřetrhává desítky let budovaná obchodní přátelství a vztahy mezi největšími globálními ekonomikami. Mluví se například o eskalaci obchodního sporu s Čínou a otevření celního boje s EU. Po posledních volbách se ukázalo, že Trump byl pro finanční trhy dobrou volbou už jen proto, že často používá nejstarší akciový index Dow Jones jako jeden z ukazatelů výsledků své vlády. Přirozeně se tak snaží, aby ceny akcií rostly, což je pro finanční trhy pozitivní zpráva.

Joe Biden

Od něj se naopak očekává uklidnění zahraniční politiky USA a postupné narovnávání pošramocených zahraničních a ekonomických vazeb se zeměmi jako je Čína nebo EU. Takové uklidnění by jistě pro finanční trhy bylo dobré. Na druhou stranu Biden mluví o zvyšování daní a to samozřejmě akcionáři i investoři neradi slyší.

Vzhledem k tomu, že nejsme občany USA, je pro nás otázka, kdo vyhraje, důležitá jen z hlediska toho, jak na konečnou volbu zareagují investoři a finanční trhy. A ti si nakonec poradí s oběma variantami. Takže podle mne není třeba se nějak panicky obávat toho, kdo zvítězí. Řekl bych, že větším problémem by mohly být následné spory v případě těsného výsledku. Proto doufejme, že volba amerických voličů bude jednoznačná a rizika případných vážnějších nepokojů se tím omezí.

Investovat, nebo neinvestovat a vyčkávat?

Tuto otázku si pokládáme v každém období. Vždy jsou tu rizika, která mohou způsobit, že finanční trhy v dalších týdnech dramaticky poklesnou, a my můžeme tuto situaci využít jako příležitost k levným nákupům aktiv.  Ve stejné chvíli je však otevřená i varianta, že trhy dramaticky a nečekaně posílí a my přijdeme o zisky, které nám utekly, protože jsme s hotovostí čekali na případný pokles.

Proto bych se, stejně jako v jiných dobách, snažil držet investičního plánu. Ten  Vám  jednoznačně pomůže rozdělit si prostředky na „hromádky“ podle jejich cíle a investičního horizontu. Máte-li prostředky, které jsou určené na dlouhodobé cíle, například na čerpání renty, neměly by tyto peníze zůstat dlouhodobě ležet v hotovosti, protože tak ztrátu neriskujete, ale s jistotou ji realizujete! Inflace je totiž neúprosná a každý den, měsíc a rok z hodnoty Vašich úspor část ukrojí.

O tom, jak si sestavit vlastní investiční plán a podle něj zvolit vhodné portfolio, se můžete dočíst například v našem Praktickém návodu – Jak investovat do ETF fondů.

Nejste na to sami

Pokud přemýšlíte nad dalšími možnostmi, jak své investice rozvíjet, nezapomeňte, že čas jsou peníze. Každý den, kdy Vaše prostředky leží na účtu a čekají na Vaše rozhodnutí, znamená ztrátu.

Máte-li k dispozici více než 1 milion Kč nebo 20 tisíc Kč měsíčně a nechcete být na tvorbu svého investičního plánu sami, jsme tu pro Vás a rádi Vám s jeho přípravou a následnou správou pomůžeme.

NAPIŠTE SI O KONZULTACI S NÁMI HNED TEĎ!  

Další zdroje:

https://www.investicniweb.cz/

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.