Časování trhu. Jak investuje dlouhodobý investor

autor: | 9. srpna 2023

„Sleduji finanční trh, hodně jsem si k tomu načetl a mám pocit, že ještě něco přijde. Pozastavme tak moje pravidelné investice a počkejme, až přijde další pokles. Nevím, jak bych se cítil, kdyby mi portfolio najednou kleslo.“ Přesně takovou větu od dlouhodobého investora slyšet nechcete. Přesto jsem ji nedávno vyslechl od jednoho z našich nových klientů, kterému nakupujeme portfolio za několik desítek milionů korun. Podlehl snaze o časování trhu.

Byla to zajímavá situace. Trh se po posledních poklesech právě začínal zvedat. Všechno naznačovalo, že dnem trhu jsme již prošli. I když ještě nebylo vyhráno, jeho portfolio bylo v plusu a jeho zisk i nadále narůstal. Cíl byl také jasný, čerpání nekonečné renty od teď nejdříve za 10 let. Klient chtěl v první fázi nakoupit celou investici dokonce jednorázově, ale dohodli jsme se, že nákup rozdělíme do deseti částí, abychom ve volatilní době zprůměrovali nákupní cenu.

Rozhodovací paralýza

Co se tedy změnilo, že původně dlouhodobý pasivní investor začal mít snahu časovat trh i svou investici? V jeho případě to byla až přílišná snaha dozvědět se v krátkém čase co nejvíce o investování. Množství informací, které z různých zdrojů získal, se snadno stalo příčinou tzv. rozhodovací paralýzy. To nakonec vedlo k tomu, že o každém svém investičním rozhodnutí začal pochybovat. V takové chvíli je přirozenou reakcí, že se snažíte zastavit věci, které ještě zastavit jdou, abyste se mohli pokusit najít nějaké nové pevné body.

Když si jednou vyberete svou cestu a zvolíte si strategii, je dobré tuto strategii krok za krokem naplňovat. Neskákejte v průběhu času z jedné strany na druhou. Mě samotného překvapilo, že si nás klient najal jako své poradce, za naše poradenství nám stále platí, ale nakonec si poradit nenechal a svou investiční strategii si začal řídit sám.

Kdo nás sleduje dlouhodobě, už ví, že časování trhu nefandíme, protože se naprosté většině investorů nevyplácí. Ilustruje to velmi dobře následující obrázek od J.P.Morgan. Vidíte, že od roku 2002 do roku 2022 americké akcie rostly ročně v průměru o 9,5 % p.a., ale průměrný investor v této době vydělával jen 3,6 % p.a. Byla to právě snaha průměrného investora o co nejlepší načasování trhu, která ho stála 5,9 % ročně. Pokud v roce 2002 investoval 1 milion Kč, přišel na ušlých výnosech o 1,8 milionu Kč, které mohl vydělat navíc.

Časování trhu. Výnosy průměrného investora.

Proč podle mě časování trhu nefunguje

  1. Nepředvídatelnost trhu. Trh je neustále ovlivňován mnoha faktory, jako jsou ekonomické události, politické změny, přírodní katastrofy a další nečekané události. Tyto faktory způsobují, že trh je nepředvídatelný a často se chová jinak, než byste čekali. I pokud máte k dispozici informace a analytické nástroje, „přesné“ předpovědi budou vždy nepřesné.
  2. Předvídat musíte dvakrát. K úspěšnému časování trhu musíte správně předvídat nejen okamžik prodeje, ale také okamžik nákupu. Musíte přesně určit nejen, kdy trh klesne, ale také kdy vzroste. I když se vám podaří správně předpovědět pokles trhu, je stále obtížné přesně odhadnout, kdy bude nejlepší čas znovu investovat.
  3. Dlouhodobé investování přináší lepší výsledky. Historická data ukazují, že dlouhodobé investování obvykle přináší lepší výsledky než pokusy o časování trhu. Pokud jste schopní překonat krátkodobou volatilitu a zůstat zainvestovaní delší dobu, můžete využívat růst a výkonnost trhu dlouhodobě.
  4. Vysoké náklady a riziko chyb. Pokusy o časování trhu mohou být velmi nákladné a riskantní. Často se spoléhá na rychlé reakce na změny trhu a aktivní obchodování, což může vést k vysokým poplatkům za transakce a v konečném důsledku to snižuje celkové výnosy. Navíc může být obtížné neustále sledovat trh a včas reagovat. To riziko chyby a nesprávných rozhodnutí ještě zvyšuje.
  5. Emoční vlivy. Pokusy o časování trhu mohou být ovlivněny emocemi, jako je chamtivost, strach nebo panika. Emoční rozhodování může vést k impulsivním akcím, které neodpovídají racionálním investičním strategiím. Emoce mohou způsobit, že nakoupíte na vrcholu trhu a prodáváte na dně, což snižuje váš celkový výnos.

Ve výsledku je pro většinu investorů nejlepším přístupem dlouhodobé a trpělivé investování s dobře diverzifikovaným portfoliem. Tímto způsobem se mohou vyhnout stresu i riziku spojenému s časováním trhu a využívat potenciálu růstu trhu dlouhodobě.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.