Co se změní, až budu rentiérem

autor: | 29. března 2023

Před pár měsíci mi náš právník Zdeněk Mikuláš vyprávěl příběh klientů, kterým s kolegy pomáhali s prodejem jejich společnosti za několik stovek milionů korun. Jednalo se o dva společníky, kterým se podařilo v mladém věku dosáhnout ve svém oboru značného úspěchu. Oběma je kolem 40 let, jsou ženatí a mají malé děti. Nyní přišel vhodný okamžik pro prodej jejich společnosti. Podařilo se najít vhodného kupce, který byl ochotný zaplatit oboustranně přijatelnou cenu, a proces prodeje začal. Před podpisem smluv odjeli oba společníci se svými rodinami na předem plánovanou dovolenou na Kanárské ostrovy. Když se vrátili, zavolali Zdeňkovi, že se musí rychle sejít. Zdeněk mi vyprávěl, že neměl tušení, s čím přijdou, a nakonec ho to velmi překvapilo. Po pár úvodních větách o tom, jaká byla dovolená, jeden z nich začal: „Zdeňku, my jsme si dovolenou moc užili a při společných výletech a diskuzích, co bude dál, jsme vlastně zjistili, že vůbec nevíme, co se svými životy ve chvíli, kdy už bychom nemohli chodit do firmy. Ani netušíme, co bychom měli dělat s takovými penězi. Rozhodli jsme se celý proces prodeje nyní zastavit a vyčkat.“

Tímto příběhem se nesou dvě důležité otázky:

  1. Co budu dělat, když nebudu muset pracovat?
  2. Jak mám spravovat své peníze, aby mi nesly pravidelný příjem?

Profesionál vs. investor

Důležitý je posun vašeho myšlení od profesionála k investorovi. Celý pracovní život jste zasvětili své profesi a stali se z vás odborníci ve vašem oboru. To se ale nyní mění a svou profesi často opouštíte úplně. Pokud tomu tak je, je třeba tuto kapitolu svého života uzavřít a s otevřeností vstoupit do etapy nové – investorské.

Není to změna jednoduchá. Ve své profesi jste většinou byli respektovanými odborníky s vybudovanou reputací, značnou dávkou zkušeností a lidé si k vám chodili pro rady. Nyní ale přichází nová fáze učení a vy můžete být najednou úplným nováčkem ve světě investic.

Existují tři jednoduchá pravidla, která vám pomohou nový začátek úspěšně zvládnout:

  1. Nebojte se přiznat si, že toho víte málo.
  2. Vyberte si správné rádce, kterým můžete důvěřovat.
  3. Následujte rady těch, kterým jste se rozhodli věřit.

Teď není čas na chyby, platí zde pravidlo dvakrát měř a jednou řež. Vyberte si své rádce pečlivě a pokud se rozhodnete někomu věřit, nezpochybňujte jeho rady a vypracujte postupný plán, jak s jejich pomocí svůj přechod co nejlépe zvládnout.

Akumulace vs. čerpání

Ve fázi akumulace svého majetku se soustředíte hlavně na maximalizaci zisku. Většinou se snažíte z mála udělat hodně, máte prostor dělat chyby a z nich se učit. Často při tvorbě majetku riskujete a sázíte na jednu kartu (například na svou firmu). Pokud se to nevydaří, máte čas začít znovu a zkusit to jinak.

Ve fázi rentiérské (jinak také fázi čerpání) je vaše situace o poznání jiná. V tomto období je vaším cílem hlavně ochrana těžce vydobytého bohatství. Snažíte se rizika minimalizovat a diverzifikovat tak, abyste co nejvíce snížili riziko fatální chyby. V této fázi již nedostanete druhý pokus a váš přechod se musí podařit napoprvé.

V rentiérské fázi je také důležité přemýšlet, jak pomocí bohatství zlepšovat svůj život, jak si rentu užít a dosáhnout pocitu spokojenosti a naplnění. To není vždy tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát.

Vydělávání vs. utrácení

Po letech šetření každé koruny se v rentiérské fázi života dostáváte do zcela opačné situace. Vy již nemusíte více akumulovat a vydělávat! Nyní přišel čas začít přemýšlet, jak budete své peníze smysluplně utrácet. Neberte mě doslova! Nemělo by to znamenat, že svůj majetek začnete zmenšovat, i když i to může být v některých případech cestou. Rentiéři většinou plánují utrácet část zisků, které jim jejich majetek pravidelně generuje.

Je třeba si v první řadě uvědomit, že peníze si s sebou do hrobu nikdo z nás nevezme! Peníze nejsou nic jiného než akumulovaný čas a energie, které jsme do jejich získání vložili! Nyní je třeba přemýšlet, jak z nich tuto energii co nejlépe získat zpět, aby nám pomohla k naplnění našich cílů a snů.

Přichází doba splnit si své cestovatelské sny, dokončit věci kolem domu, na které do teď nebyl čas ani peníze, pustit se do koníčků, které jste odložili na později, a dopřát si vyšší životní standard, než jste až doposud drželi.

Ať už jste teprve na cestě ke své rentě, nebo již jste spokojeným rentiérem, přeji vám, ať je cesta, která vás nyní čeká, tím nejlepším dobrodružstvím vašeho života.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Investice pro děti „tata banka“

Jako táta dvou dětí často řeším, jak učit své děti pracovat s penězi, aby si jich vážily, ale na druhou stranu se jimi nenechaly pohltit. Všichni...

Prodej firmy krok za krokem

Nikdo z nás není nesmrtelný a stejně tak i každé dobrodružství v našich životech jednoho dne skončí. Podnikání a budování společnosti nevyjímaje....

Přečtěte si také …

Investice

Jak investovat s Warrenem Buffettem

Jak se stát akcionářem společnosti Warrena Buffetta a pár zajímavostí z letošního setkání akcionářů Berkshire Hathaway se dozvíte v tomto článku.

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.