Hlavní kancelář: Palackého 272/8, Plzeň
734 258 888

Jak využít měnící se nálady na finančním trhu

Když jdou trhy dobře, investoři mají většinou nekonečný investiční horizont. Když trhy propadnou, najednou mají investiční horizont jednodenní 😃 Po propadu na trzích investoři jen málokdy řeknou: „Je skvělé, že mám za posledních 10 let tak skvělý pravidelný výnos. Reakce po propadu většinou je: „Oh! Co je to za katastrofu, že jsem přišel o 10 % za jeden den?!“

V Cimpel & partneři předpokládáme, že klient dokáže dohlédnout a akceptovat 5letý investiční horizont a k němu směřujeme i naše úvahy o alokaci. Je to také dostatečně dlouhá doba na to, aby v sobě zahrnovala více ekonomických cyklů. V těchto cyklech přirozeně zažíváme období, kdy trhy intenzivně rostou, kdy stagnují a nebo klesají. Stejně jako v lidském těle máme fáze nádechu a výdechu, tak i ekonomika nemůže stále jenom růst, i když bychom si to všichni přáli. Přijměme tedy jako investoři fakt, že i naše investice budou někdy zažívat časy silně růstové a někdy přijdou období poklesové.

Dobrá zpráva je, že například v období od roku 1926 do roku 2010 bylo negativních období, kdy čistě akciový investor prodělal:
  • 28 % jednoletých poklesů
  • 14 % pětiletých poklesů
  • 0 % patnáctiletých poklesů

zdroj: Morningstar

U většiny našich klientů nepoužíváme čistě akciové portfolio, ale vždy se investice diverzifikuje i do dalších aktiv jako jsou dluhopisy, nemovitosti apod. Díky tomu například naše nejčastěji používané portfolio, které vychází z investiční strategie Nobelovy nadace, neprodělalo nikdy ani na horizontu 10 let.

Nemám nejmenší představu o tom, kdy se trhy náhle zhroutí, ale věřím, že pro žádného z našich klientů to nebude znamenat neúspěch.

Když se trhy hroutí, tak intenzivně komunikujeme a setkáváme se s našimi klienty, ale ne proto, abychom měnili jejich investiční strategii! Setkáváme se proto, abychom je ujistili v tom, že jsme si vědomi jejich obav, ale jejich investice jsou na správném kurzu. Vysvětlujeme jim, že mohou ignorovat šílené titulky a že mohou pokračovat v klidu ve svých životech a dál v klidu spát.

Autor: Jiří Cimpel, EFA

21. dubna 2017