Nákupy akcií ve výprodeji

autor: | 20. července 2022

„Mám teď nakupovat, nebo s nákupy počkat, protože trh ještě klesne?“
To je klasická otázka, kterou si pokládá mnoho investorů.

Jestli bude trh dál klesat, neví nikdo! Lidé se to snaží odhadnout podle různých analýz nebo dát na vlastní pocity, ale vždy je to jen odhad. Můžeme se také podívat, jak se trhy chovaly v minulosti. Ani to nám nedá zaručenou odpověď na naši otázku, ale jsou to určitá data, která nám mohou pomoci se rozhodnout.

Americké akcie se koncem roku 2021 obchodovaly s násobkem zisků P/E 21. Teď se obchodují za P/E 15,9. To je hodnota pod průměrem posledních 25 let.

P/E ukazatel (price/earnings = cena/zisk) jednoduše říká, kolik let zisku dané akcie je třeba, aby se zaplatila její současná kupní cena. Pokud je současný P/E 15,9, vydělá vám daná akcie na svou současnou pořizovací cenu za cca 16 let. Obvykle platí, že čím je P/E nižší, tím je nákup dané akcie zajímavější.

Že jsou akcie levnější než v prosinci, vidíme samozřejmě všichni. Tento ukazatel však říká, že ceny klesly, ale zisky zase tak moc ne. Akcie se tak staly mnohem atraktivnější pro nákup, než tomu bylo v prosinci.

Klidně to může být ještě lepší, ale také nemusí. Byla by škoda této příležitosti nevyužít.

Svět samozřejmě není jen USA, v řadě regionů je situace ještě zajímavější.

Jaký je dlouhodobý pohled

Na své investice se samozřejmě musíme dívat hlavně z dlouhodobé perspektivy! Délka takového pohledu je u každého jiná a vyplývá z horizontu vašeho investičního plánu a vaší emoční odolnosti vůči budoucí volatilitě (kolísavosti) takové strategie.

Je důležité oddělit od sebe emoce spojené s „krátkodobými“ poklesy a dlouhodobou strategií. Často totiž platí, že právě nejvíce volatilní aktiva nesou dlouhodobě nejvyšší zhodnocení. Dobře je to vidět na analýze od J.P.Morgan

Pokud byste se snažili nakupovat jen ty aktuálně nejvýnosnější investice, investovali byste nyní do komodit, které letos vydělaly přes 18 %. Jsou jedinou investicí, která nejenže vydělala, ale dokonce překonala i inflaci.

Pokud se na komodity podíváte s odstupem času v dlouhodobější perspektivě, zjistíte, že tyto skoky umí velmi dobře. Co ale neumí, je udržet si své zisky dlouhodobě! V dlouhodobém pohledu od roku 2007 jsou právě komodity tou naopak nejhorší investicí, která za celou dobu přinesla průměrnou ZTRÁTU 2,6 % p.a.!

Jak tedy investovat v krizi?

Ideálně byste měli investovat podle předem připraveného plánu, který vám rovnou říká, jak se máte chovat, když přijde krize.

Takové plány našim klientům nyní říkají, že nemají opouštět a prodávat své pozice. Naopak mají postupně rozpouštět případnou hotovost a nakupovat další pozice.

Neinvestují vše najednou ale postupně při překonávání jednotlivých bariér. Těmi jsou poklesy hodnot globálních akcií o −10 %, −20 % atd. od svého maxima. Letos jsme realizovali již dvě vlny mimořádných nákupů a čekáme, jestli se otevře i vlna třetí.

Co rentiéři a jejich renta?

Pokud již někdo z investorů čerpá svou rentu, vyhodnocujeme podle její výše a minulých nahromaděných zisků, jestli čerpat dál z portfolia, nebo přepnout na čerpání z hotovostní rezervy připravené pro takové situace.

Na příkladu rentiérů je možné dobře ukázat, že cílem vašich investic není vydělat v každém roce! Cílem je zajistit, že si budete moci splnit své cíle v každém roce bez ohledu na to, jak se daří nebo nedaří finančním trhům. Dík tomuto přístupu i jako rentiéři můžete investovat celkem dynamicky a efektivně tak chránit svůj majetek před inflací.

Pošlete své investice na Mars

Tohle je o poznání jiný pohled než před rokem! Ještě koncem roku rostlo skoro vše, teď se díváme na graf, kde roste jen cena ropy. Ta přidává pod kotel už tak vysoké inflaci a celkový problém poklesů ještě více přiživuje.

Co s tím? Nic. Problémy přichází a zase odchází. Trhy rostou a také klesají. To je prostě život!

Přežili jsme rok 2008 a přežijeme i rok 2022. Vsadil bych se, že pokud byste odletěli na Mars a vrátili se až za 3 roky, po současných poklesech nebude ani památky. Přitom 3 roky je zřejmě méně, než je váš investiční horizont.

Nechte teď své investice na nějakou dobu odletět na Mars. Nechte je prostě běžet tak, jak jsou, a věnujte se jiným věcem! Až se k nim za tři roky vrátíte, budete mnohem zkušenější a také bohatší investoři.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Prodej firmy krok za krokem

Nikdo z nás není nesmrtelný a stejně tak i každé dobrodružství v našich životech jednoho dne skončí. Podnikání a budování společnosti nevyjímaje....

Přečtěte si také …

Investice

Kde jsou Vaše peníze v bezpečí?

Loď v přístavu je v bezpečí. To ale není to, proč jsou lodě stavěné...Admirál Grace Hopper S penězi je to úplně stejné. Mnoho lidí má pocit, že...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.