Volatilita není riziko, ale příležitost

autor: | 14. září 2022

„Volatilita není rizikem, ale přirozenou součástí bezpečného investování.“ O tom jsem psal již v mnoha článcích a mluvím o tom i s každým novým investorem na začátku naší spolupráce, když debatujeme o jeho pohledu na investiční rizika. Volatilita neboli česky kolísavost ceny je přirozeným jevem u všech investic, ale nejvíce ji máme spojenou s investicemi do akcií. Pro nezkušené investory je volatilita rizikem, ti zkušení v ní naopak vidí příležitost.

Proč ceny akcií kolísají?

Kolísavost ceny i v desítkách procent je něco, co k akciovým investicím neodmyslitelně patří. Důvodem kolísání ceny je skutečnost, že trh neustále v reálném čase oceňuje aktuální cenu dané akcie, za kterou ji skutečně můžete v daném okamžiku prodat.

Cena se určuje na základě aktuální nabídky daných akcií a poptávky po nich. Na jedné straně posílají investoři na burzu kupní příkazy, kde definují, kolik akcií chtějí koupit a za jakou cenu. Na druhé straně nabízí prodávající konkrétní počet daných akcií k prodeji za jimi určenou cenu. To, kde se nabídka s poptávkou v dané chvíli potká, je aktuální, tzv. spotovou (okamžitou) cenou. Tu vidíme v burzovní tabulce jako aktuální cenu dané akcie.

Ve chvílích, kdy je nabídka akcií velká a investoři spíše prodávají, mohou kupující nabízet stále nižší a nižší cenu. Prodávající, aby našli kupujícího pro své akcie, musí jít s cenou také níže. Naopak ve chvílích, kdy investoři akcie neprodávají, ale spíše nakupují, je méně prodávajících než kupujících. V tu chvíli musí kupující přirozeně nabídnout vyšší cenu, aby se na ně dostalo a mohli akcie koupit. Právě proto, že poměr nabídky a poptávky je nestálý, cena akcií v čase přirozeně kolísá nahoru a dolů.

Vás jako dlouhodobé investory mohou podobné krátkodobé výkyvy cen nechat zcela klidnými! Burzovní investice s sebou totiž spolu s jistotou volatility nesou také extrémní míru transparentnosti a kontroly. Veškeré cenné papíry obchodované na burze jsou v každý okamžik analyzovány celou řadou profesionálních investorů a analytiků a ti okamžitě reagují na jakoukoli pozitivní nebo negativní zprávu ohledně dané společnosti. Díky tomu máme jistotu, že cena akcie je v danou chvíli objektivní a tržní. To se o velké části jiných investičních nástrojů bohužel říci nedá. Nedávno jsem na toto téma natáčel i podcast pod názvem „Proč nemám rád nemovitostní fondy„.

ETF jako bezpečná investice

Volatilita u burzovních investic tedy není rizikem, ale jistotou. Cena investic bude v čase prostě kolísat. Pokud investujete do jednotlivých akcií, hrozí samozřejmě riziko, že zrovna vámi vybraná společnost nedopadne dobře a vaše investice se znehodnotí trvale. Tomuto riziku ale můžete snadno předejít, pokud neinvestujete do jednotlivých akcií, ale investujete do indexových ETF fondů. Díky nim můžete prostřednictvím jedné akcie ETF držet podíl ve stovkách konkrétních společností a riziko, že byste o svou investici trvale přišli, snížíte na naprosté minimum.

Pokud tedy přijmete fakt, že cena vaší investice bude v čase kolísat, budete se držet investic prostřednictvím ETF fondů a dodržíte svůj investiční plán a v poklesech nepodlehnete panice a nezačnete prodávat, máte jistotu, že o své peníze nepřijdete. V případě akciových fondů dokonce budete dlouhodobě bezpečně porážet inflaci.

Naši investoři jsou často majitelé firem, kteří jsou na tržní změny zvyklí a volatility se nebojí. Odmítají ale rizika, která by je mohla o jejich peníze připravit zcela. Právě proto využíváme jako nosné časti portfolií široce diverzifikované indexové ETF fondy.

Ani poklesů o −20 % se bát nemusíte

Současný pohled na finanční trhy vnímají všichni naši klienti jako příležitost a z volné hotovosti dokupují další a další pozice. Při pohledu do minulosti totiž vidíme, že 12 měsíců po medvědím trhu následoval v 85 % případů dvouciferný růst.

Akciové trhy 71 % času rostou

71 % není zase tak špatná úspěšnost, co by za to sázkaři dali. Pokud je vaším cílem dlouhodobé zhodnocení a ochrana majetku před inflací, vaše šance na úspěch se rovná jistotě. Rizikem zůstává jen to, pokud byste potřebovali své peníze vybrat ve zbývajících 29 % času, kdy trhy zrovna klesají. Tomu ale můžete předejít dobrým investičním plánem, který bude myslet na vaše jednotlivé cíle s dostatečným předstihem, a peníze na cíl si připravíte v klidu a včas. A nezapomeňte i na dostatečnou likvidní rezervu.

V takovém případě jste prostě odsouzeni k investičnímu úspěchu 👍

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

FED jako významný hráč na finančním trhu

Proč právě FED přitahuje takovou pozornost? Objasníme Vám klíčovou roli FEDu pro dlouhodobé investory a jejich investice. Pochopíte, proč byste ho měli brát vážně při svých investičních rozhodnutích.

Investice pro děti „tata banka“

Jako táta dvou dětí často řeším, jak učit své děti pracovat s penězi, aby si jich vážily, ale na druhou stranu se jimi nenechaly pohltit. Všichni...

Přečtěte si také …

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.