Rozhodli jste se investovat. Dokonce už i víte, zda to budou akciové produkty, dluhopisové produkty nebo něco jiného. A teď hledáte ten nejlepší fond mezi akciovými nebo dluhopisovými. Hledáte prostě to nejlepší, co se v současné době dá sehnat. Je to ale ta nejdůležitější věc? Věřte tomu nebo ne, ale není.
Pokusím se Vám to přiblížit malou metaforou. Představte si, že jste v luxusní restauraci, kde Vám kuchař připraví úžasné jídlo.
Vy si na něm skvěle pochutnáte a požádáte kuchaře, aby Vám dal recept na přípravu takového jídla. On Vám vyhoví a recept předá. Jenže, v momentě, kdy si chcete jídlo připravit, zjistíte, že Vám kuchař do receptu zapomněl k jednotlivým použitým surovinám napsat množství.
Myslíte si, že dokážete hned na poprvé uvařit stejně kvalitní jídlo jako on, když budete množství surovin odhadovat? A dokážete takové jídlo vůbec někdy uvařit? Kombinací a možností, jak suroviny dávkovat je mnoho a přijít na tu správnou se rovná výhře v loterii. Přitom, kdybyste poměr surovin znali hned od kuchaře, pravděpodobně jídlo uvaříte na poprvé ve stejné kvalitě, nemyslíte?
A určitě mi dáte za pravdu, že při neznalosti jednotlivých poměrů surovin, je úplně jedno, jestli použijete nejkvalitnější olivový olej nebo úplně obyčejný slunečnicový olej. Když dáte oleje hodně, je jedno jakého, jídlo bude nepoživatelné. A úplně stejné to je i ve světě investování, jestliže se snažíte klientovi poskládat rozumné portfolio.
Většina poradců má k dispozici stejné suroviny. Akcie, dluhopisy, komodity, nemovitosti atd. a snaží se z nich uvařit klientovi to nejlepší portfolio, vzhledem k jeho cílům a rizikovému profilu. Ve skutečnosti jsou však klienti spíše pokusní králíci, kterým je podán pokrm od poradce a všichni čekají, zda splní to, co od něj klient očekává. Poradce totiž nemůže svému klientovi ukázat historii takového receptu, když jej zrovna vymyslel.
V naší firmě postupujeme zcela jinak. Nesnažíme se, hrát si na šéfkuchaře, vymýšlet různé pokrmy a doufat, že někomu zachutnají. Vzali jsme si recept od šéfkuchaře, který jej vaří již šedesát let a za tu dobu bylo
jen málo času, kdy se pokrm ne úplně povedl. Tím šéfkuchařem je pro nás Nobelova nadace. Ta už šedesát let dodržuje stejnou strategii (stejný poměr jednotlivých surovin ) a díky tomu je dnes třikrát bohatší než v době, kdy jí Alfred Nobel odkázal svoje jmění. Příběh Nobelovi nadace si můžete přečíst zde.
Díky jejich receptu, můžeme našim klientům ukázat historii, jak se portfolio vyvíjelo v průběhu času a že i oni mohou dosáhnout stejných výsledků jako právě Nobelova nadace. Skutečnost, jaké druhy konkrétních fondů použijeme, už nemá takovou váhu. Je to jen pověstná třešnička na dortu. Správné portfolio, stejně jako vaření, závisí z 95% na správném poměru jednotlivých surovin a těch zbylých 5% pak dělá samotná kvalita surovin.
Proto, když Vám bude někdo říkat, kolik máte investovat peněz do akcií a kolik do dluhopisů, zeptejte se ho, na jakém základě tento poměr sestavil a zda má nějakou historii takového portfolia. Teprve potom společně hledejte ty nejlepší produkty v jednotlivých kategoriích. A jestliže budete potřebovat radu, stačí se obrátit na nás. Rádi Vám vše vysvětlíme a ukážeme, protože my už máme svůj léty prověřený recept na pokrm, který jistě zachutná i Vám.